Adam (25): Když mi otec řekl důvod, proč nás matka opustila, vůbec jsem mu nevěřil. Byl to pro mě šok

od Luboš Klouček
2 minuty čtení
muz 12
muz 12

Adam vyrůstal odmalička se svým otcem. Samozřejmě se jako dítě zajímal, proč ostatní mají maminku, zatímco oni žijí pouze sami dva. Otec mu ale vždy nějakým způsobem dokázal neodpovědět. Až před rokem se Adam dozvěděl celou pravdu. Důvod, proč ji nikdy nepoznal, je tak bizarní, že se rozhodl o něj s námi podělit.

Když byly chlapci dva roky, přítelkyně jeho otce se rozhodla, že chce začít nový život. Odešla od svojí rodiny, nechala si změnit jméno, už se nikdy neukázala. Chlapec byl tehdy ještě velmi malý a později si nedokázal vybavit vzhled, jméno, dokonce ani hlas své matky. A tak se smířil s tím, že se o něho stará otec.

Často se vyptával, ale nikdy nedostal odpovědi

Adam samozřejmě pátral po tom, proč matku nikdy nepoznal. „Děti se ve škole vyptávaly, proč nemám oba rodiče. Když jsem odpovídal, že to nevím, byl jsem pro smích,“ vypráví mladík. Jenomže ať se ptal otce jakkoli, vždy dostal odpověď na něco jiného. Jeho táta si totiž dlouho myslel, že dítě by pravdu uneslo jenom těžce.

Odpověď dostal Adam až před rokem

Zdroj: 123RF.COM

Adamův otec se s chlapcem nikdy neodstěhoval z původního bydliště. Když tedy jednou na jejich adresu přišel dopis pro cizí ženu a Adam se rozhodl odnést ho zpět na poštu, jeho táta ho zastavil. „Řekl mi, že jméno na obálce je mojí matky. Psala jí nějaká stará známá, která si zřejmě i po tolika letech myslela, že máma žije stále s námi,“ pokračuje Adam se svým příběhem.

Adam tedy zjistil jméno své matky a chtěl vědět víc. A otec se tehdy rozhodl, že mu všechno řekne. Bál se totiž, že by podle jména syn po mámě pátral, a proto ho od toho odradil. „Ten den jsem se dozvěděl, že jsem se měl narodit jako postižený. Matka dala výpověď z práce, zažádala o příspěvky, které jí předem nikdo nemohl nikdo vydat. Když jsem se narodil zcela v pořádku a všechny její žádosti byly zamítnuty, začala mě nenávidět. Místo radosti z toho, že jsem zdravý a šťastný mě vlastně začala proklínat. A mého otce také. A to tak dlouho, dokud se nepohádali a ona neodešla nadobro,“ říká Adam.

Nemá důvod po matce pátrat

Adam od té doby ví, že jeho matka nebyla dobrý člověk. Neví sice, zda příčina jejího rozhodnutí nebyla ovlivněna nějakým psychickým problémem, rozhodně ale netouží po tom s ní někdy navázat kontakt. Je šťastný, že žije se svým otcem, který z něho vychoval spokojeného a slušného člověka.

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články