Zelená míle: Dozorce Brutus už nemá mužnou postavu. Po 22 letech to vypadá spíš na houpací křeslo a bačkory

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Zelena Mile dozorci
Zdroj: Profimedia

David Morse je americký filmový a seriálový herec, který byl v roce 2006 nominován na cenu Emmy. Ačkoli svou hereckou kariéru začal už v roce 1980, známější je spíše svými rolemi po roce 2000.

Jeho prvním filmem byl Inside Moves, snímek o handicapovaném muži, který se po neúspěšné sebevraždě snaží vypořádat s problémy života, a navíc i se zraněními, která si způsobil.

Později se Morse začal objevovat ve filmech a seriálech spíše na straně zákona.

Jeho postavy však až tak kladné nebyly. Vždy byl totiž takovým tím zákeřným policistou, který své pravomoci tak trochu zneužívá.

Velký muž bez soucitu

Ve filmu Zelená míle si podle kritiků David Morse zahrál jednu z nejzajímavějších postav. Na necelé dvě hodiny se z něho stal vězeňský dozorce Brutus Howell.

Film je vlastně vyprávěním Paula, který sloužil ve věznici. Ten se zde seznámil s vězněm obviněným ze strašlivých věcí, avšak začal zjišťovat, že ne vše z toho je pravda a člověk odsouzený na smrt je vlastně nevinný.

Brutus Howell je oproti citlivému Paulovi nelítostným dozorcem v cele smrti, který neprojevuje až do samého konce filmu ani kapku soucitu. Logické myšlení klade nad všechny pocity.

Drsný obličej Davida Morse se dokonale hodí k muži, který bez mrknutí oka posílá vězně na smrt. Jeho postava je obrazem toho, že zákony mohou být sice spravedlivé, ale zároveň nelítostné.

Zdroj: Profimedia

S Housem neměl slitování

Dalšího významného policejního detektiva si Morse zahrál v seriálu Dr. House, konkrétně v jeho třetí sérii, která se vysílala mezi lety 2006 a 2007.

V jednom z rozhovorů se Morse nechal slyšet, že mu bylo až líto, jak byl na House přísný. Lidé totiž tohoto sarkastického doktora o holi milují, zatímco on na něho byl zlý.

V roli Michaela Trittera se herec snaží zničit Dr. House kvůli jeho přístupu k pacientům i k sobě samému. House totiž kvůli bolestem nohy používá nadměrné množství léků, které získává nezákonným způsobem.

Fanoušci, kteří s Housem v jeho situaci soucítili, museli pravděpodobně detektiva Trittera nenávidět. Herec ale popisuje, že si i tak roli užil, protože hned po Housovi byl druhým nejvíce sarkastickým charakterem v seriálu.

V posledních letech jsme Davida Morse mohli vidět na televizních obrazovkách hned v několika filmech a seriálech.

V roce 2011 si zahrál ve filmu Drive Angry, o tři roky později se představil v seriálu Temný případ. Svou kariéru se rozhodně na hřebík pověsit nechystá.

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články