Vědce Setha z hororu Moucha byste nepoznali. Po 35 letech se vám z lesku jeho zlatých zubů zamotá hlava

od Nikola Jaroschová
3 minuty čtení
Horor Moucha
Zdroj: Profimedia

Prodával tužky a pak se americký herec Jeff Goldblum proslavil jako vědec Seth, který se v hororu Moucha měnil na odporný hmyz. Snímek byl ale v některých scénách až nechutný a to byl zřejmě důvod, proč Jeff nedostal vytouženou sošku Oscara. Podařilo se mu ji získat později. Jak dneska vypadá?

Evropské kořeny a dobré rodinné zázemí

Narodil se v americkém Pittsburghu v roce 1952 do židovské rodiny, otec byl lékař a milovník hry na klavír a matka byla hlasatelka v rádiu.

Jeho kořeny sahají až k našemu severnímu sousedovi do Polska a také do Bulharska, odkud pocházejí jeho prarodiče. Jeff vyrůstal spolu se sestrou Pamelou a dvěma bratry, Leem a Rickem.

Už z povolání rodičů je jasné, že Jeff měl velice dobré rodinné podmínky pro to stát se hercem.

Když mu bylo sedmnáct, odstěhoval se do New Yorku, kde se jeho almou mater stala herecká škola William Esper School of Theatre, kterou úspěšně dokončil.

Než se z něj stala hvězda, chvíli se živil jako prodejce kancelářských potřeb a do své herecké kariéry se sám motivoval hesly, která si psal na zrcadlo v koupelně.

První roli získal na Broadwayi ve hře Dva gentlemani z Verony a ve filmu v roce 1974, konkrétně ve snímku Přání smrti s Charlesem Bronsonem.

Za ztvárnění hlavní role v Mouše čekal nominaci na Oscara

V roce 1986 dostal nabídku na ztvárnění vědce Setha Brundlea ve filmu Moucha. Roli zmákl výborně a všichni čekali, že bude nominován na Oscara.

To bohužel nevyšlo, ale jeho výkonu si všimla americká akademie pro sci-fi filmy a odměnila herce cenou Saturn Award.

Chyběl ale kousek a o roli mohl přijít. Na casting totiž vzal i svou partnerku Geenu Davids, které chtěl pomoci získat hlavní ženskou roli. Režisér David Cronenberg totiž neměl v úmyslu obsadit skutečný pár a chtěl je oba vyrazit, nakonec ho však Geena přesvědčila.

Jejich vztah ale na place občas působil problémy. Jeff byl totiž žárlivý a těžce nesl, když Geena natáčela milostné scény s někým jiným. V Mouše hrála novinářku a měla poměr s kolegou Johnem Getzem.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Jeff Goldblum (@jeffgoldblum)

Jeffa museli kvůli častým narážkám během natáčení těchto scén vykázat pryč.

I přesto se snímek i díky výkonu Jeffa stal celosvětovým hitem navzdory jeho občasné nechutnosti v některých scénách, jak o něm psali někteří kritici.

Spanilá jízda mezi hollywoodské hvězdy

Sympatický herec po tomto úspěchu dále pokračoval v perfektně našlápnuté herecké kariéře a další role se jenom hrnuly.

Za zmínku stojí role experta na teorii chaosu ve Spielbergově sáze Jurský park, kde si zahrál ve všech dílech, a bude i v nově chystaném s názvem Jurský park: Nadvláda, který půjde do kin v roce 2022.

Dalším velice známým snímkem, kde mohli diváci vidět Jeffa, je Den nezávislosti, kde herec ztvárnil roli odborníka na satelity, který objeví signál od mimozemšťanů. Poté dlouhou dobu působil v seriálu Zákon a pořádek: Zločinné úmysly, kde hrál detektiva Zacka Nicholse.

Sympaťák a pořádný žárlivec

Herec je díky svému vzhledu lákadlem pro mnoho žen. Do chomoutu jej dostaly hned tři. V roce 1980 se oženil s Patricií Gaul, poté roku 1987 s již zmíněnou Geenou Davis.

Vydrželi spolu ale pouze tři roky a následoval rozvod. Od roku 2014 je ženatý s tanečnicí Emilií Livingston a vychovávají spolu dvě děti.

Jazz má v krvi odmalička

Celý život jej provázela hudba. Jeho otec byl vášnivý klavírista, miloval jazz a Jeff v tomto krásném koníčku pokračuje.

Jazz ho uchvátil natolik, že se dokonce stal součástí kapely. Každý týden vystupuje spolu s kapelou Mildred Snitzer Orchestra v jazz klubu Rockwell Table & Stage.

Osmašedesátiletý herec na svůj věk rozhodně nevypadá a kromě toho, že mu zešedivěly vlasy, se na něm téměř nic nezměnilo.

Autor: Karolína Stoczková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články