Poslední Mohykán: Sokolí Oko shodil svou bujnou hřívu. Po 28 letech vás svým šarmem dostane do kolen

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
posledni mohykan
posledni mohykan

Dlouhovlasý krasavec z téměř třicet let starého filmu Poslední Mohykán je perfekcionistou a pro každou roli se dlouho a pečlivě připravuje. Daniel Day-Lewis neváhá kvůli rolím trpět v nelidských podmínkách a možná díky této vlastnosti je dnes držitelem několika ocenění. Jak zestárl a co vše pro role udělal?

Sympatický rodák z britské metropole Londýna je známý téměř každému, kdo byl někdy v kině či zapnul televizi. Jeho otcem byl irsko-britský básník Cecil-Day Lewis a jeho matkou herečka polsko-židovského původu Jill Balcon.

Herecký talent má v krvi

Jelikož se okolo herecké branže kromě jeho maminky motal už jeho dědeček, producent prvních Hitchcockových filmů, nebylo o jeho budoucím povolání pochyb.

Jeho celé jméno zní sir Daniel Michael Blake Day-Lewis. Kromě britského má také irské občanství, a to od roku 1993. Dle jeho slov považuje za svůj domov Anglii, a především Londýn, ale protože velmi lpí na svém soukromí, přestěhoval se již před mnoha lety do malé irské vesnice Annamoe nedaleko Dublinu.

S otcem měl komplikovaný vztah a bohužel zemřel dříve, než si stihli vše vyříkat. Daniel byl tehdy teenager a začínal svou filmovou kariéru. Poprvé se objevil před kamerou v roce 1971 ve snímku Mizerná neděle.

Puntičkář a profík

Více ho proslavila až role Sokolího Oka v Posledním Mohykánovi. Přípravu na ni vzal tak důkladně, že strávil půl roku sám v divočině, kde se učil lovit, stahovat zvířata, stavět kánoe, a dokonce střílet z pušky za běhu.

Dále zazářil v dramatu Ve jménu otce z roku 1993, kde ztvárnil Garryho Conlona, nespravedlivě odsouzeného mladého muže, který bojuje za svou nevinu a ve vězení strávil patnáct let.

Zdroj: Featureflash Photo Agency / Shutterstock.com

Na tuto roli se připravoval pobytem v chladné vězeňské cele, kde nutil členy štábu, aby ho ponižovali a polévali studenou vodou. Stejně jako ve filmu Boxer z roku 1997 i zde naplno využil svůj irský přízvuk.

Na ztvárnění známého amerického prezidenta v historickém dramatu Lincoln se připravoval celý jeden rok. Postava Billa v dramatu Gangy New Yorku pak vyžadovala mistrnou práci s nožem, a tak se Daniel „vyučil v oboru“ a perfektně zvládl vrhání této chladné zbraně.

Tvrdá práce nese ovoce

Jestliže je Daniel známý svou pečlivostí při přípravě na svěřené role, ještě pečlivější je při jejich výběru. V branži je znám jako vybíravý herec, který jen tak nějakou roli nevezme.

Navíc Daniel Day-Lewis drží jeden poměrně zajímavý rekord. Má totiž hned tři Oscary za hlavní role ve filmu. Překonal tak například i Jacka Nicholsona, který má dva a jednoho za roli vedlejší.

Daniel má tři syny a od roku 1996 je ženatý s Rebeccou Miller, dcerou spisovatele Arthura Millera. Ačkoliv by díky svým schopnostem mohl mít nárok chodit s nosem nahoru, takové manýry nemá ve zvyku.

Letos oslavil třiašedesáté narozeniny a už dávno nenosí dlouhé háro, jaké měl například v Posledním Mohykánovi. Krátké šediny mu ale také velmi seknou a jeho věk byste mu rozhodně netipovali.

Autor: Karolína Stoczková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články