Policejní akademie: Kapitán Harris značně nakynul. Výraz naštvaného policajta vás vyděsí i po 37 letech

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Policejni akademie Harris
Zdroj: Profimedia

Filmová komedie Policejní akademie spatřila světlo světa v březnu roku 1984. Svým humorem si ihned získala srdce mnoha diváků. Nezapomenutelnou postavu hloupého, ale zákeřného policisty Thaddeuse Harrise, ztvárnil herec George William Bailey.

Bailey si zahrál i v pokračováních Policejní akademie. Ta však zdaleka nedosahovala kvalit prvního filmu. „Při natáčení Policejní akademie jsem byl tak opilý, že si z toho vůbec nic nepamatuji,“ tvrdil mimo jiné.

Spolužák Janis Joplin

George William „G. W.“ Bailey se narodil v roce 1944 v Port Arthur v Texasu. Zdejší střední školu Thomase Jeffersona navštěvoval spolu s budoucí rockovou hvězdou Janis Joplin nebo s hlavním trenérem národní fotbalové ligy Jimmym Johnsonem.

Studoval práva na univerzitě v Lubbocku, ale svá studia ukončil a rozhodl se stát hercem. Od poloviny 60. let pracoval v místních divadelních společnostech. V polovině 70. let se přestěhoval do Kalifornie, kde získal role v televizních seriálech, jako je Starsky a Hutch či Charlieho andílci.

Zlom v kariéře

Jeho první výraznější role byla v roce 1979 ve film Oddíl jedna, kde ztvárnil hlavní roli Chuck Norris. Přelomovou rolí byl až rotný Rizzo v seriálu M*A*S*H. Zahrál si i v úspěšném filmu Číslo 5 žije.

G. W. Bailey vystupoval v několika rolích policejních úředníků. Poručík a později kapitán Thaddeus Harris ve filmech Policejní akademie je jeho asi nejznámější rolí. Zahrál si i kapitána Felixe Maxwella ve filmu Figurína či detektiva poručíka Louie Provenzu v televizní kriminálce Closer.

Zdroj: Profimedia

V roce 1993 se vrátil na vysokou školu a navštěvoval Texaskou státní univerzitu v San Marcos. V květnu 1994 úspěšně odpromoval jako bakalář výtvarných umění a divadla.

Rozvod po třiatřiceti letech

V dubnu roku 1966 se oženil s Eleanor Juni Goosby, se kterou mají dvě děti. V roce 1999 se rozvedli.

Dobrovolník v nadaci

Od roku 2001 je Bailey výkonným ředitelem Nadace Sunshine Kids, která financuje a organizuje aktivity a výlety pro mladé pacienty s rakovinou. Dobrovolníkem se zde stal poté, co jeho kmotřence diagnostikovali leukémii.

I přesto, že Baileymu je již sedmdesát šest let, je stále aktivním hercem. Neustále se objevuje ve filmech i televizních seriálech.

Možná, že nás všechny překvapí a dočkáme se ho i v plánovaném osmém dílu Policejní akademie.

Autor: Michaela Pauerová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články