Piráti z Karibiku: Kapitána Barbossu byste nepoznali. Po 17 letech vypadá, jako by dostal zásah elektrickým proudem

od Nikola Jaroschová
3 minuty čtení
Pirati z karibiku Barbossa
Pirati z karibiku Barbossa

Australský herec Geoffrey Rush je mistrem svého řemesla a role bláznivých podivínů mu naprosto sedí. Nejvíce se vyřádil v roli nesmrtelného kapitána Barbossy ze série Pirátů z Karibiku, kterého ztvárnil až po padesátce. A čím je starší, tím je ve filmech úspěšnější. Jak dnes vypadá a jak se angažuje v ekologii?

Geoffrey Rush se narodil v australském Queenslandu roku 1951. Jeho otec byl účetní a jeho maminka prodavačka. Rodiče se záhy rozešli, a tak byl mladý Geoffrey nucen budovat si vlastní cestičku životem.

Divadlo ho uchvátilo a chtěl dobýt svět

Jeho velkým koníčkem bylo herectví, kterému se od útlého věku věnoval. Vystudoval umění v Brisbane a už zde navštěvoval divadelní kroužek. Zkušenosti nabyté v kroužku zužitkoval u Queensland Theatre Company, kde si zahrál mnoho divadelních rolí.

Po prvních zkušenostech s herectvím v Austrálii Geoffryho zlákal svět a odcestoval do Paříže. Zde se věnoval pantomimě u slavného Jacquese Lecoqa. Po návratu do domoviny se představil v divadelní produkci Čekání na Godota, kde si zahrál i se slavným Melem Gibsonem.

Dále účinkoval v mnoha divadelních inscenacích i v menších filmových rolích v Austrálii, ale pořád to pro něj nebylo dost. Stále čekal na svou velkou roli, která by jeho jméno zapsala mezi světové filmové hvězdy.

Láska k řemeslu

Ještě jako neznámý herec uchvátil svou kolegyni, divadelní herečku Jane Menelaus. V roce 1995 se s ní oženil a jako správní herečtí kolegové nejeli na své líbánky nikam jinam než na divadelní turné, kde společně hráli v představení Jak důležité je míti Filipa.

Jsou živoucím důkazem lásky na celý život, protože to mezi nimi jiskří i po třiceti letech manželství. Na děti čekali dlouho, ale nakonec se v roce 1992 dočkali dcery Angelicy a krátce poté svou rodinu rozšířili ještě o syna Jamese.

Vytoužený Oscar

Zlom přišel v roce 1996, kdy Rush dostal roli klavíristy ve snímku Záře. V roli mohl zúročit své zkušenosti s pantomimou, protože se jednalo o postavu, která se zmítala mezi genialitou a šílenstvím a vztahem k despotickému otci.

Roli zahrál excelentně, dostal za ni Oscara a zařadil se mezi hollywoodské hvězdy.

Zdroj: Tinseltown / Shutterstock.com

Po úspěchu v Záři se role hrnuly. Do nového tisíciletí vtrhl jako lavina a pokračoval s dalšími rolemi, například špeha britského agenta ve snímku Agent z Panamy nebo manžela psychiatričky v australském dramatu Lantana.

Po těchto filmech přišla další skvělá nabídka, která se jen tak neodmítá.

Bláznivé role mu sedí

Na začátku nového tisíciletí dostal nabídku na ztvárnění bláznivého nesmrtelného kapitána Barbossy. Roli samozřejmě přijal a dnes si diváci nedokážou představit, že by tohoto piráta ztvárnil někdo jiný.

Ve filmu se potkal s dalšími hvězdami ze své branže, a to s Keirou Knightley, Orlandem Bloomem a Johnnym Deppem.

V roce 2010 učil mluvit krále Jiřího v podání Colina Firtha v dramatu Králova řeč. I český divák si mohl užít herce přímo u nás, a to před třemi lety, když v Praze natáčel seriál Génius, kde ztvárnil Alberta Einsteina. Tyto zvláštní role mu prostě sedí.

V současné době stále žije ve své rodné Austrálii, kde se mimo to, že pracuje na dalších filmech, také angažuje v ochraně historických krajin v Melbourne před nepřiznivými podmínkami průmyslového rozvoje.

Příští rok oslaví sedmdesátku. Kdybyste ho potkali na ulici, rozhodně byste v něm kapitána Barbossu nepoznali.

Autor: Karolína Stoczková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články