Pán prstenů: Kam se poděl Frodo? To, čím se dnes živí, by vás v životě nenapadlo

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Pan prstenu Frodo
Zdroj: ©New Line Cinema/Courtesy Everett Collection / Profimedia

Elijah Wood se do paměti fanoušků zapsal jako nezapomenutelný hobit Frodo Pytlík z filmové ságy Pán prstenů. Tato role pro něj byla osudová a on ji zatím nedokázal překonat. Už v roce 1992 na sebe ale upozornil ve filmu Radio Flyer.

Je rok 1981 a ve městě Cedard Rapids v Iowě se 28. ledna narodil Elijah Jordan Wood. Zpočátku vypadá jako obyčejné a malinko temperamentní dítě, svůj herecký talent začíná projevovat v šesti letech, kdy získává první role.

Díky mami

Zásadní zlom přichází brzy a nečekaně. Matka Deborah ráda sleduje reklamy a náhodou si uvědomí, že by bylo fajn, kdyby její talentovaný chlapeček dělal něco podobného.

Zapisuje ho do modelingové a castingové agentury. Neuplyne ani rok a malý Elijah vyráží do Los Angeles, kam se nakonec celá rodina přestěhuje.

Za sebou má pár roliček. Přichází rok 1990, kdy se ve snímku Avalon ukazuje trochu více. Kromě sympatického úsměvu ukazuje, že má i herecký talent. Od té chvíle nemá o pracovní nabídky nouzi. Jeden ze zlomů přichází už v roce 1992, kdy se objeví jako Mike ve snímku Radio Flyer.

Nikdo by Froda nezahrál lépe

Přestože má na svém kontě spoustu rolí, stále nemůže přijít ta pravá, která by z něj udělala tu pravou hvězdu. Pak přichází rok 2001, kdy se jako dvacetiletý uchází o roli Froda Pytlíka. A ono to vyjde.

Elijah Wood

Zdroj: Profimedia

Původně si myslel, že svůj vrchol už má za sebou, ale na natáčení snímku Fakulta se dozvídá o castingu do filmu Pán prstenů. Okamžitě s kamarádem natočí scénku, jak běží po poli v hobitím kostýmu.

Nahrávku pošle režisérovi Peteru Jacksonovi. Přestože režisérovým původním plánem bylo, aby všechny postavy hráli britští herci, Elijahova kazeta ho zaujala a rozhodne se, že ho obsadí. Později se vyjádří ve smyslu, že nikdo jiný Froda hrát nemohl.

DJ i ochránce zvířat

O dva roky později trilogie vrcholí. Díky následným snímkům Věčný svit neposkvrněné mysli a Hooligans zažívá nejslavnější období své kariéry.

Pak se po něm ale slehla zem a vypadalo to, že s kariérou herce je konec. Herec se snažil vymanit ze své škatulky, a tak musel brát menší a výrazně jiné role, které mu tolik slávy nepřinesly.

Začal se věnovat dabingu, trénoval zpěv, založil nahrávací společnost Simian Records a stal se i DJem. Dokonce se jako DJ objevil i na českém festivalu Trutnoff v roce 2014, kde ho ale stejně organizátoři oslovovali „Milý hobite“.

Snaží se také pomáhat nemocným dětem. Po zemětřesení v Chille v roce 2010 odletěl zachraňovat zvířata. Rozhodně se tedy nenudí, i když herecky se už zřejmě nikdy neprosadí tak, jako v roce 2001.

Zdroj: People
Autor: Barbora Turková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články