Pán Prstenů: Gandalf už tak kouzelně nevypadá. Shodil dlouhé háro a po 19 letech je z něj elegantní stařík

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Gandalf
Gandalf

Představitel čaroděje Gandalfa z Tolkienovy série Pán prstenů neměl lehké dětství a polovinu svého života v sobě dusil velké tajemství. Ulevilo se mu až v padesáti a teprve pak zazářil i ve světě filmu. Co ještě skrýval pod dlouhým pláštěm kromě baterky, kterou osvětloval svou hůl?

Britský herec Ian McKellen se narodil ještě před druhou světovou válkou v roce 1939. Jeden z největších celosvětových konfliktů na malém chlapci zanechal stopy a chvíli si musel zvykat, že spát v klasické posteli, a ne v krytu, je normální věc.

Aby toho nebylo málo, ve dvanácti letech přišel o matku, která podlehla rakovině prsu. Divadlo ho přitahovalo od dětství. Zatímco jiní kluci hráli fotbal, on se líčil před zrcadlem a zkoušel si různé role. Po smrti matky se pro něj divadlo stalo vším.

Divadlo jako útěcha

Byl velmi nadaný, a díky tomu získal stipendium na prestižní škole v Cambridge. Svou kariéru začínal v menších divadlech a postupně se propracoval až do londýnského West Endu nebo na newyorskou Broadway. Bohužel se těchto úspěchů nedožil jeho otec, který zemřel, když bylo Ianovi čtyřiadvacet.

Štěstí zkoušel i u filmu, na první větší úspěch si ale musel počkat až do roku 2000. Jednašedesátiletý Ian tehdy dostal roli Magneta v akčním snímku X-Men.

O rok později se blýskl ještě více, a to jako Gandalf v celosvětově úspěšném fantasy filmu Pán Prstenů: Společenstvo Prstenu.

Zdroj: Cubankite / Shutterstock.com

O roli měl údajně zájem i Sean Connery, ale režisér Peter Jackson nechtěl ve filmu žádné hvězdy, a tak svěřil úlohu Gandalfa Ianovi i přesto, že herec předtím nečetl knižní předlohu.

Téměř padesát let tajil svou orientaci

Tolkienova série mu zajistila dobré živobytí, slávu a další významnější role. Zahrál si po boku Toma Hankse v Šifře mistra Leonarda nebo v novém zpracování klasiky Kráska a zvíře.

Ian byl vychováván v silně věřící rodině, a proto téměř do svých padesáti let tajil před světem, že je gay. Poté, co se veřejně přiznal, z něj spadla velká tíha a začal se za práva gayů silně angažovat.

Jednaosmdesátiletý herec je stále herecky aktivní. V letošním roce ukázal svou solidaritu, když založil fond pro své divadelní kolegy, kteří vlivem pandemie přišli ze dne na den o práci. Když shodil dlouhé vlasy i vousy, které nosil jako Gandalf, jeho vrásčitá tvář prozradila, kolik mu doopravdy je.

Autor: Karolína Stoczková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články