Muž se železnou maskou: d’Artagnan už proslulého mušketýra nepřipomíná. Takto vypadá po 23 letech

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Muz se zeleznou maskou
Zdroj: Profimedia

Nejslavnější rolí irského herce byl obávaný mušketýr d’Artagnan z historického velkosnímku Muž se železnou maskou, kde si zahrál po boku mladičkého Leonarda DiCapria. Jak se herec za více než dvacet let od natočení snímku změnil?

Gabriel Byrne pochází z irského hlavního města Dublinu, kde se narodil v roce 1950. Rodina byla početná, protože měl celkem pět sourozenců. V jedenácti letech byl přijat do kněžského semináře, odkud ho však za kouření na hřbitově vyhodili.

V mládí se hodně hledal

Změnil obor studia na archeologii, anglickou literaturu a španělštinu. Po promocích na univerzitě v Dublinu vystřídal mnoho zaměstnání. Jedním z nich bylo i vyučování na dívčí škole.

Až na prahu třicítky se začal objevovat na divadelních prknech jako herec. Zpočátku však jen v rodném Irsku nebo v Anglii. Sláva přicházela postupně.

Od sedmdesátých let se objevoval také před kamerou. Větší popularitu mu přinesla role v seriálu The Riordans.

Gabriel Byrne

Zdroj: Profimedia

Našel se v herectví

V roce 1990 získal hlavní roli ve filmu Millerova křižovatka, který se odehrával ve Spojených státech amerických v období prohibice. Dalším významným milníkem v jeho kariéře byl snímek Obvyklí podezřelí z roku 1995, kde opět hrál hlavní roli.

Zlom v kariéře nastal o tři roky později, když dostal roli jednoho z mušketýrů v historickém snímku Muž se železnou maskou. Jako d’Artagnan se snažil chránit svého krále Ludvíka XIV.

Pořád stejný elegán

V soukromí velmi dlouho otálel, jestli se vydat do Spojených států amerických. Práce ho tam nakonec zavedla na konci osmdesátých let.

Okamžitě se tam zamiloval do herečky Ellen Barkin a přestěhoval se za ní do New Yorku. Vzali se, narodily se jim dvě děti, ale o pár let později následoval rozchod. Jeho partnerkou poté byla modelka Naomi Campbell.

Sedmdesátiletý herec je už sice lehce prošedivělý a jeho tvář zdobí vrásky, ale d’Artagnana byste v jeho tváři stále rozpoznali.

Autor: Karolína Stoczková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články