Leon: Lolitka Mathilda dospěla v krásnou ženu. Po 27 letech z ní nespustíte oči

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Leon Mathilda
Zdroj: Profimedia

Natalie Portman je jednou z nejtalentovanějších a nejvšestrannějších hereček současnosti. Do světa filmu se nezapomenutelně uvedla hned svojí první rolí a skvělým výkonem si všechny získala. Jako dvanáctiletá Mathilda, která chce pomstít smrt svých rodičů, zazářila vedle stárnoucího profesionálního zabijáka, kterého ztvárnil Jean Reno.

Přitom vše mohlo být jinak. Roli Mathildy ve strhujícím thrileru režiséra Luca Bessona, měla původně získat herečka Liv Tyler. Natalii se však na konkurzu podařilo režiséra okouzlit natolik, že roli nakonec dostala. Je tedy možné, že nebýt divácky úspěšného filmu Leon, který byl odrazovým můstkem k hereččiným dalším úspěšným rolím, bychom o ní už třeba neslyšeli.

Dnes jde Portman z role do role a může se pyšnit Zlatými glóby i Oscarem za nejlepší herečku v hlavní roli ve filmu Černá labuť.

Natalie Portman se narodila v roce 1981 jako Natalie Hershlag v Jeruzalémě ve státě Izrael. Rodiče byli doktoři. Když jí byly tři roky, rodina se přestěhovala do Spojených států. Natalie již odmala navštěvovala kurzy tance a divadelní kroužky.

V jedenácti letech ji v restauraci objevil hledač talentů a díky tomu si zahrála v několika reklamách. Vyzkoušela i modeling, ale více ji lákal svět filmu. Zahrála si několik menších divadelních rolí a objevila se i v muzikálu.

Zlom přišel v necelých dvanácti letech

Po úspěšném konkurzu získala hlavní roli ve strhujícím, ale poněkud kontroverzním francouzském dramatu Leon. Milostný příběh mladé dvanáctileté dívky a profesionálního zabijáka, který chce Mathildě pomoct pomstít zavražděnou rodinu, z Portman udělal herecký objev takřka přes noc.

Natalie i její rodina měli zpočátku ke scénáři spoustu výhrad

Po podpisu smlouvy si Natalie, z důvodu ochrany své rodiny, změnila příjmení Herschlag na babiččino dívčí jméno Portman.

Rodiče byli již od začátku proti tomu, aby hrála. Nebyli nadšení z námětu, kdy se má mladá dívka zamilovat do staršího muže. Natož pak, když ji ten muž má učit zabíjet.

Bojovali také se strachem z toho, že by při scéně se zbraněmi mohla být jejich dcera omylem postřelena. To se stalo nedlouho předtím při natáčení jiného filmu, kdy postřelený herec dokonce zemřel.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Natalie Portman (@natalieportman)

Sám režisér tak musel před každou její scénou se zbraní pistoli sám vyzkoušet.

Připomínky měla i samotná herečka. Vadilo jí, že mladá Mathilda je ve filmu zobrazována jako kuřačka. Film by tak podle ní neměl dobrý vliv na mladé diváky.

S natáčením nakonec souhlasila, až když byl scénář změněn tak, že Mathilda během děje s cigaretami přestane. Ve smlouvě si vymezila maximální počet scén, ve kterých bude s cigaretou vidět, a to ještě tak, že nebude ani vydechovat, ani vdechovat kouř.

Aby mohl film vůbec jít do kin, bylo z něj nakonec ještě vyňato celých dvacet šest minut choulostivých scén mezi Leonem a Mathildou.

Pokračování již nevzniklo

Po úspěchu filmu měl režisér Luc Besson v plánu natočit druhý díl. Považoval za divácky zajímavé ukázat, jak pokračoval život Mathildy v dospělosti.

Chtěl tedy počkat, až Nathalie Portman trochu dospěje. Bohužel mezitím musel produkční společnost Gaumont, která měla na původní snímek práva, opustit. Práva na natáčení pokračování se mu již nepodařilo získat.

Téma použil až v roce 2011 v dramatu Smrtící orchidej, do hlavní role pak obsadil jinou herečku.

Nathalie Portman se, možná i díky slavnému debutu, stala uznávanou a obsazovanou herečkou. A rozhodně nepotvrzuje pravidlo, že krása a inteligence nejdou dohromady.

Vystudovala psychologii na Harvardu a ovládá několik světových jazyků. S manželem Benjaminem Millepiedem má dvě děti.

Autor: Michaela Pauerová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články