Lešij ze Zaklínače? Extrémně děsivé stvoření, o němž se zmiňuje ruská i polská mytologie

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Lešij
Zdroj: Shutterstock

Fanoušci seriálového Zaklínače ještě nedávno odpočítávali hodiny. Streamovací služba Netflix totiž 17. prosince vypustila dlouho očekávanou druhou řadu seriálového hitu Zaklínač. Čtenáři a hráči her měli menší náskok a dokázali odhadnout, jaké nestvůry na hlavního hrdinu tentokrát čekají.

Oblíbená televizní série vychází z knih polského spisovatele Andrzeje Sapkowského. Autor vymyslel komplexní fantasy svět, který je velmi rozsáhlý. Knižní série se odehrává napříč deseti zeměmi a vyskytuje se v ní několik desítek postav.

Nová série a noví nepřátelé

Tou hlavní je Geralt z Rivie, který je zaklínačem. Jeho životním údělem je zabíjet monstra, na která si obyčejní lidé netroufnou. V příbězích se dále vyskytují králové a královny, čarodějky, trpaslíci i elfové. A samozřejmě nechybí nebezpečná a zákeřná monstra.

Většina diváků první série se tak nemohla dočkat, až uvidí, které z nich si scenáristé vybrali, aby je přivedli k životu na televizní obrazovce. Hodně se hovořilo o tom, že jedno z nich má být obávaný Lešij, což se potvrdilo.

Únosce dětí

Sapkowski jakožto Polák často čerpá ze slovanské pohanské mytologie. To je případ i bájného Lešije, který je něco jako lesní duch. Jeho schopností je ovládat rostliny a zvířata, která žijí v daném lese.

Podle ruské a polské mytologie je toto stvoření extrémně děsivé. Pokud je v lese, může dosahovat výšky stromu. Často se také dávala tato postava do souvislosti s dětmi. Pokud zlobily své rodiče, mohl přijít Lešij a dítě odnést hluboko do lesa.

A jak je vyobrazen Lešij v počítačových hrách? Vlastně dost podobně. Jedná se o obyvatele lesa, vlastně jeho ochránce, který rozpínavostí lidí přišel o většinu svého domova a nyní je nucen žít v těch nejhlubší částech lesa. Je žárlivý a velmi zlý.

Jeho hněv není nic příjemného

To, co z jeho původního obydlí zbylo, je ochoten chránit za každou cenu. Lidé, kteří přijdou lesu škodit, tak obvykle narazí na jeho hněv, a to rozhodně není nic příjemného.

Vzhledem k tomu, že dokáže v lese ovládnout veškeré rostlinstvo i zvířectvo, je Lešij téměř nepolapitelný. Dokonce je i imunní proti lidským zbraním, i proti oceli.

Pořekadlo „Kdo se bojí, nesmí do lesa“ tak díky němu dostává úplně nový rozměr.

Zdroj: Grunge.com, Slovane.cz, Zaklinac.fandom.com
Autor: Markéta Mladá


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články