Blade Runner: Z osudu blondýna s pomněnkovýma očima vás bude mrazit. To, jak po 37 letech vypadal, nevymažete z hlavy

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Blade Runner
Zdroj: Profimedia

V zemi rozkvetlých tulipánů byste našli jen málo herců, kterým se podařilo prosadit i na světovém filmovém poli. Představitel záporáka Roye z téměř čtyřicet let starého snímku Blade Runner mezi ně rozhodně patřil. Co vše měl se svou osudovou rolí společného?

Rutger Oelsen Hauer se narodil v nizozemském městě Breukelen těsně před koncem druhé světové války v roce 1944. Oba rodiče se živili jako herci a na své ratolesti neměli moc času. Rutger tak společně se třemi sestrami trávil většinu času s chůvami.

Mladý rebel a námořník

Vyrostl z něj tak trochu rebel, který měl v patnácti všeho plné zuby a utekl z domova. Nechal se naverbovat do námořnictva a rok strávil na palubě lodi jako pomocná síla.

Poté se chvíli živil jako tesař nebo elektrikář, ale ani to ho nenaplňovalo. Rozhodl se tedy vyzkoušet, zda zdědil něco po svých rodičích, a začal docházet na hodiny herectví v Amsterdamu.

Chvíli si musel počkat, než se na něj usmálo štěstí, ale přece jenom se dokázal prosadit. Klíčová se pro něj stala spolupráce s režisérem Paulem Verhoevenem.

Ten ho v roce 1969 obsadil do role rytíře v holandském seriálu Floris a Rutger se okamžitě proslavil po celé zemi.

Slavný záporák

Verhoeven ho po dobré zkušenosti ze seriálu obsadil do hlavní role snímku Turks fruit, který byl dokonce nominován na Oscara. Rutger se tak dostal do povědomí i v zahraniční a jeho kariéra se rozjela naplno.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Rutger Hauer (@rutgerhauer_)

Ve filmu Noční dravci se v roce 1981 potkal se Sylvesterem Stallonem a o rok později získal svou nejznámější roli. Úspěšný režisér Ridley Scott ho obsadil do jedné z hlavních rolí ve snímku Blade Runner.

Děj filmu se odehrává v roce 2019 a jeho postava Roye Battyho, vůdce vzbouřených androidů, nakonec zemře. Všem jistě utkvěla v paměti emotivní scéna, kdy umírající Roy pronáší svůj monolog Slzy v dešti.

Sci-fi a dobrodružné snímky mu byly souzeny

Za roli v televizním filmu Útěk ze Sobiboru v roce 1988 získal prestižní ocenění Zlatý glóbus. Objevil se ještě například v Jestřábí ženě, hororu Stopař a z novějších Sin City – město hříchu nebo Batman začíná.

Pohledný blondýn s pomněnkově modrýma očima se rozhodně zařadil mezi nejslavnější nizozemské herce a díky svému vzhledu si vysloužil přezdívku nizozemský Paul Newman.

Za svůj život se stihl dvakrát oženit. První ženou byla Heidi Merz, se kterou v roce 1966 přivítal na svět dceru Ayeshu. Velmi brzo jim to ale přestalo fungovat a od roku 1968 byl herec spojován s Ineke ten Kate, kterou si po osmnácti letech vzal a žil s ní až do smrti.

V červenci 2019, stejně jako jeho nejslavnější postava Roy z Blade Runner, v pětasedmdesáti letech zemřel.

Autor: Karolína Stoczková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články