Alex z filmu Nezvratný osud už není vykuleným puberťákem. Po 20 letech je z něj přitažlivý chlap

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Nezvratny osud Alex
Nezvratny osud Alex

Nezvratný osud byl v roce 2000 považován za osvěžující snímek v hororovém žánru. Dočkal se několika na sobě nezávislých pokračování. Někteří kvůli němu například nechtěli chodit do solária, protože se báli, že si je tam najde smrt. V prvním díle zazářil Devon Sawa.

Smrt je na blízku a Alex Browning má to štěstí (nebo smůlu?), že ví, kdy se má objevit. Díky tomu, že ve svém vidění spatří, jak letadlo, do kterého má nastoupit se svými spolužáky, skončí, přemluví ostatní, aby do něj nenastupovali.

Šest spolužáků pak sleduje děsivý pád letadla a nikdo nechápe, jak je možné, že to Alex předvídal.

Jenže to neznamená, že by vyvázli. Krátce poté začnou postupně umírat, a to ošklivým způsobem. Alex postupně nabývá přesvědčení, že díky jeho předtuše se jim sice podařilo uniknout, ale ne na dlouho. Společně se musí postavit osudu a vyzrát nad smrtí.

Úspěšný dětský herec

Hlavní roli studenta Alexe si zahrál v té době dvaadvacetiletý herec Devon Sawa. Původně se této role měl zhostit Tobey Maguire, ale nakonec volba padla na kanadského mladíka.

V době natáčení měl Devon za sebou už poměrně dost rolí. Nejvíce na sebe upozornil ve snímcích Malí obři nebo v dětském dramatu Navždy spolu, kde si zahrál po boku Christiny Ricci.

Další nabídky na sebe nenechaly dlouho čekat a mladík šel z role do role. Noc tornád, Americká divočina, Vášeň a zrada či hororová komedie Ruka zabiják, to všechno jsou snímky, ve kterých se Devon objevil. Díky poslednímu jmenovanému si získal přízeň mnoha diváků.

Každý nápad se časem okouká

Pak přišel rok 2000 a s ním Nezvratný osud. Svého času byl tento film v hororovém žánru příjemným osvěžením.

Zdroj: DFree / Shutterstock.com

Nápad natočit slasher, ve kterém budou postavy zabíjeny extrémně brutálním způsobem, byl nový a zajímavý. Dočkali jsme se navíc poměrně dost bizarních a kreativních úmrtí. Není se čemu divit, že se Nezvratný osud dočkal pěti dílů.

Jenže každý nápad se časem okouká, a tak tvůrcům postupně docházely nápady a komerční šťáva a skoro deset let je série u ledu.

To by se ale mělo brzy změnit, protože na šestém dílu se prý už pracuje. Tentokrát by měli umírat lidé z první linie – zdravotníci, hasiči či policisté. Ti k smrti přistupují jinak než vyděšení puberťáci, o které šlo v předchozích dílech, takže je tu prostor pro nové způsoby úmrtí.

Z klučíka přitažlivým mužem

Pro Devona Sawu byl Nezvratný osud paradoxně klíčem k tomu, že o něj filmaři přestali jevit takový zájem, ačkoliv jeho herecký výkon nebyl špatný.

V roce 2011 se objevil ve snímku Nezvratný osud 5, ale šlo spíš o takový výkřik do tmy. Žádný jeho další film už neměl takový úspěch jako kultovní první díl filmu Nezvratný osud.

A zatímco v tomto filmu byl vykuleným puberťákem, který vyděšeně sleduje smrt svých spolužáků, dnes by málokdo řekl, že Alexe si zahrál právě on.

Rozhodně vypadá lépe než před dvaceti lety, přestože trochu přibral a vlasů má mnohem méně. Je z něj pořádný chlap, který se ideálně hodí na role odvážných chlapíků. Nutno podotknout, že čas si zahrál se všemi jeho hereckými kolegy.

Autor: Barbora Turková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články