Toulal se po Praze a vybíral si oběti. Nikdo netušil, že za vším stojí mladý chlapec

od Šárka Blahoňovská
3 minuty čtení
spartakiadni vrah
spartakiadni vrah

Dodnes se mu neřekne jinak než spartakiádní vrah. Neútočil během ní, nýbrž měsíce před jejím začátkem v červnu 1985. Vyšetřovatelé se obávali, že by v době této události mohly jeho útoky na dívky sílit, a tak před ním celostátně varovali. Trvalo však několik měsíců, než psychicky nemocného mladíka dopadli. Než se tak stalo, připravil o život tři ženy a pět jich znásilnil.

Neurotik s absencí citu. Tak by se dal popsat duševní stav Jiřího Straky, když byl ještě dítě. Už jako malý kluk totiž navštěvoval psychiatrii. Doktoři u něj dokonce zjistili amorálnost, negativní vlastnost, která se později projevila v plné síle.

Navenek slušný kluk, pod povrchem společensky nebezpečný deviant

Vzhledem k tomu, co za hrůzy kvůli silnému sexuálnímu pudu spáchal v dospívání, zřejmě nebyla léčba příliš úspěšná. Straka se stal společensky nebezpečným deviantem pod maskou slušného, veselého kluka, který už os čtrnácti let chodil po hlavním městě a sledoval ženy. Dlouhé hodiny je také šmíroval na plovárně.

Straka útočil od února do května 1985. Poprvé oslovil dvacetiletou dívku a začal se s ní bavit. Poté po ní vyžadoval pohlavní styk. Byl odmítnut, a tak jí pohrozil násilím.

Dívku zachránilo jen to, že se jí po jeho útoku podařilo přesvědčit, že ke styku svolí, pokud najdou lepší místo. Na ulici ale začala volat o pomoc. To Straku vyděsilo a odešel.

Poté napadl ještě dvě další ženy. První z nich udeřil do hlavy dlažební kostkou a okradl, další se mu ubránila, protože uměla judo.

První obětí byla mladá maminka dvou dětí

Na začátku dubna však spáchal první vraždu. Obětí byla mladá maminka dvou dětí, která šla večer za přítelem. Vyhlédl si ji však Straka a zatáhl mezi stromy, kde ji znásilnil.

Žena zemřela na udušení, vrah ji zacpal ústa kalhotkami i tím, co bylo po zrovna po ruce – hlínou a kamínky. Nebohá žena neměla šanci. Druhý den jí našel policejní pes pod nánosem listí, kterým měla zacpaný i nos.

Jeho druhou obětí byla třicetiletá lékařka, ačkoliv si Straka myslel, že před ní připravil o život ještě ženu středního věku, na níž brutálně zaútočil a kterou okradl na Hloubětíně. Ona však útok přežila a stala se jedním z klíčových svědků

Lékařka ale štěstí v neštěstí neměla, Straka ji umlátil podpatkem její vlastní boty. Poté, co upadla do bezvědomí, ji znásilnil, uškrtil podprsenkou a okradl.

Na poslední ženu použil rovnou tři škrtidla

16. května si v Dejvicích počíhal na ženu v jedné prodejně ovoce a zeleniny. Jeho postup při tomto ohavném činu byl stejný – napadení, znásilnění, udušení, okradení. Vrah dokonce použil i tři druhy škrtidla. Počínal si sadisticky, chladnokrevně a bez lítosti, jak později ukázaly rekonstrukce.

22. května 1985 však spadla klec a spartakiádní vrah byl díky svědectvím a důkazům dopaden v učilišti ve Stochově nedaleko Kladna, kde se učil na horníka. Ke všemu se doznal, navíc přidal přiznání k jiným kriminálním činům.

Jenže mu bylo jen šestnáct let, takže mohl být odsouzen maximálně na deset let vězení. Jinak by ho oběsili. V roce 1994 navíc proběhla amnestie, která mu z trestu ve věznici ve Valdicích ukrojila rok.

Ve vězení se neměl jako v bavlnce. Spoluvězni ho chtěli zabít

Dle dokumentu, který byl o Strakovi natočen v roce 2005, se muž rozhodně neměl za mřížemi jako v bavlnce. Rodiče se přiznali, že si pro syna přáli trest smrti, protože tušili, co ho ve Valdicích čeká.

A opravdu. Bachaři mu rozkopali mu genitálie, spoluvězni ho chtěli zabít. Byla mu provedena soudem nařízená kastrace. Říká se, že to vše přežil díky evangelické víře, na níž se dal.

Po propuštění ho ještě čekal pobyt v psychiatrické léčebně. Na vycházkách prý zkoušel drogy. Ústavní léčba trvala do roku 2004.

Nyní žije se svou ženou, již poznal právě v léčebně, kdesi na Moravě pod jiným jménem. Pracuje a je stále pod dohledem lékařů. O své temné minulosti se bavit odmítá.

Autor: Alice Konopásková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články