Radovan (38): Manželka se ke mně odvrátila zády. Její důvod byl směšný

od Nikola Jaroschová
3 minuty čtení
muz
muz

Radovan si posledních třináct měsíců připadal jako ve špatném snu. Narození prvního dítěte mělo být zlomovým okamžikem jeho života. Společně s manželkou Lenkou se dcery Klaudie nemohli dočkat. Místo okamžiků štěstí však přišel šok.

Článek byl zpracován na základě příběhu čtenáře. Fotografie jsou pouze ilustrační a jména osob byla na žádost čtenáře pozměněna.

Radovan a jeho žena si miminko dlouho přáli. Bohužel se Lence nedařilo otěhotnět. Když se konečně poštěstilo, oba dva se těšili na roli rodičů. V jejich životě se toho mělo s příchodem miminka hodně změnit. Radovan však netušil, jak moc se jeho život obrátí vzhůru nohama…

Miminka jsme se oba dva nemohli dočkat

Když žena zjistila, že je těhotná, byl jsem radostí bez sebe. O miminko jsme se snažili čtyři roky a konečně to vyšlo. Oba dva jsme se nemohli dočkat. Jakmile mi oznámila, že čeká holčičku, odpočítával jsem dny do porodu.

Během těhotenství jsem Lenku rozmazloval a doslova ji nosil na rukou. Co chtěla, to dostala. Splnil jsem všechna její přání a ona si to náležitě užívala.

Můj život se obrátil vzhůru nohama

Počítal jsem s tím, že až se dcerka narodí, hodně se toho změní. Byl jsem si jistý, že můj život už nikdy nebude jako dříve. Měl se mě být otec a já se na tu roli strašně moc těšil.

Netušil jsem však, jak moc se můj život změní a především kvůli čemu. Ano, jakmile se dcera narodila, všechno v mém životě se otočilo vzhůru nohama. Nebyla to ale dcera Klaudie, která za všechno mohla. Viníkem byla moje žena!

Zpočátku jsem se ji snažil respektovat

První týdny po porodu byly pro nás oba velmi náročné. Snažil jsem se manželce pomáhat, ale ona dokola tvrdila, že na všechno stačí sama. S pýchou jsem mnohdy sledoval, jak se zvládá o maličkou postarat.

Asi tři měsíce po porodu jsem se poprvé pokusil s manželkou navázat na intimní život. Během těhotenství milování odmítala a po narození dcery byla hodně unavená. Tři měsíce mi přišly jako docela dlouhá doba. Ani tehdy jsem ale neuspěl.

Dcera byla na prvním místě a já až kdovíkde

Pro moji ženu se naše dcera stala středobodem vesmíru. Já jí naopak přestal zajímat. Najednou neměla náladu na společné večery. Najednou se mnou nechtěla sdílet intimní život. Dlouhé měsíce jsem to respektoval a učil se s tím žít.

Nešlo to ale pořád. Když jsem se po nějaké době pokusil mezi námi něco změnit, dočkal jsem se jen odmítnutí. Hádali jsme se. Ona mi vyčítala, že mi jde jen o to jedno. Ale nebyla to pravda, jen mi docházelo, že se vzdalujeme. Moje žena však měla své vysněné dítě a mě přesunula na druhou kolej. Nebo až na tu třetí?

Vydržel jsem to několik dlouhých měsíců a nakonec skončil v náručí milenky, která pro mě měla pochopení. Shodou nešťastných náhod na to moje žena přišla a opustila mě. Možná jsem si to zasloužil, možná byla vina na její straně. Každopádně já měl trpělivosti až až.

Autor: Nikol Kolomazníková

Názor odborníka

Je zcela přirozené, že po narození dítěte se změní celková dynamika vztahu. Pro ženu se obvykle prioritou stává dítě a péče o něj. To muži někdy špatně snášejí, zvláště pokud předtím byly zvyklí nebo až přímo závislí na pozornosti své partnerky. Je zapotřebí nalézt s partnerkou společnou komunikaci a řešení. Podstatné je nebát se své partnerce vyjádřit i své nejistoty, strachy a pochyby, co s vámi současná situace vnitřně dělá apod. To bývá někdy problematické zejména u mužů, kteří mívají tendence vzhledem ke své výchově své emoce a pocity otevřeně neprobírat a spíše je potlačovat uvnitř sebe. Pokud je však problém pouze potlačen a není rozklíčován a vyřešen, logicky se pak v budoucnu projeví v určité dimenzi našeho života, a to většinou v negativním slova smyslu, v tomto případě vyhledáním milenky.

Samozřejmě je nutné respektovat potřeby a touhy matky vhledem ke svému nově narozenému dítěti, avšak vše má své hranice a jako partner a otec, má i muž nárok cítit se ve vztahu a své vlastní rodině dobře. To jen podtrhává důležitost komunikace. Je nutné takovýto problém řešit včas, a pokud to nelze vyřešit se svým protějškem, pak je vhodné vyhledat radu a konzultaci u psychologa či jiného odborníka, který může páru v podobné situaci pomoci.

Je zapotřebí rovněž zmínit, že z biologického hlediska se matkám po porodu mění hormonální složení uvnitř těla. To může v krajních případech vést k různým poruchám jako například k laktační psychóze, která může být vážným rizikem pro dítě i pro matku. V takových momentech je důležité urychleně vyhledat pomoc, zajistit bezpečí matky i dítěte a předejít tak nešťastným eventualitám.

Mgr. Jiří Brouček
Psycholog


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články