Radim (44): Mamince to neřekneme, bude to naše tajemství

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
muz psst
muz psst

Radimův syn Vilém chodí na střední školu. Je mu šestnáct let, je průměrným žákem, zdálo by se, že na něm není nic zvláštního. Ve skutečnosti je ale společně s otcem strážcem tajemství, které by mohlo zničit Radimovo manželství.

„Moje žena nikdy nepochopila motorky. Její bratr kdysi při nehodě na takovém stroji zemřel. V novinách se navíc denně dočítá o případech, které ji jen utvrzují v tom, že se jedná o naprosté zlo,“ říká Radim.

Syn přišel v patnácti s tím, že chce motorku

Když se matka Viléma ptala, co by si přál k patnáctým narozeninám, rozhodně nečekala, že odpoví motorku. Začala mu ihned objasňovat, proč by ji mít neměl, navíc ve svém věku. „Vilém protestoval a prosil, protože od patnácti let si na malý stroj může udělat řidičák. Když nepomohla logika, moje žena na něho dokonce začala křičet. Nejen, že mu nesplnila přání, kompletně mu navíc zkazila pocit z narozenin,“ popisuje událost Radim.

Na jednu stranu svou ženu chápe a pokusil se ji zpočátku i podpořit, na tu druhou se rozhodl, že syn je starý dost a může si přát cokoli. „Vzal jsem si ho pak stranou a řekl mu, že mu zaplatím autoškolu. Nesmí o tom ale říci matce. Vilém tak docházel pravidelně na lekce a doma tvrdil, že chodí ven s kamarády.“

Zdroj: 123RF.COM

Lhaní nás ze začátku tížilo, po roce jsem mu koupil motorku a radost převýšila pocit viny

Vilém zvládl zkoušky na první pokus. S otcem se podělil o svou radost. S matkou se brzy po hádce o narozeninách usmířili, takže v rodině vládla opět klasická pohoda, s tím, že Radimova manželka netušila nic o tom, co její kluci kují. „K šestnáctinám jsem mu koupil motorku. Možná jsem se zbláznil, ale já v tom klukovi tak moc vidím sebe, že jsem se rozhodl jít proti vlastní ženě,“ říká Radim.

Narozeniny Vilém oslavil doma, kde dostal od matky nové tričko a knížku. Až později ho otec vzal ke kamarádovi z druhého konce vesnice, kde na něho čekala nová láska. „Doma ji mít nemůže. Také jsem ho upozornil, aby na ní v žádném případě nejezdil kolem našeho domu. Bude to naše tajemství alespoň do té doby, než bude plnoletý,“ svěřuje se Radim.

Ačkoli podle jeho slov pocit viny za lži, které předávají doma jeho manželce, stále sílí, radost z nového stroje se synem sdílí. Doufá, že jeho žena se nikdy pravdu nedozví a v osmnácti letech Vilém představí motorku jako vlastní rozhodnutí, které ona bude muset akceptovat.

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články