Radek (35): Kamarád u mě doma napáchal velké škody. Poraďte mi, jak se teď mám zachovat

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
muz 35 1
Zdroj: 123RF.COM

Před časem jsem svého kamaráda Honzu požádal o pomoc. U nás doma zlobila zásuvka, a než abych dal práci neznámému elektrikáři, oslovil jsem právě kamaráda Honzu. I on je zkušený elektrikář s mnohaletou praxí. Neměl jsem jediný důvod mu nevěřit, že svoji práci odvede tak, jak má.

Článek byl zpracován na základě příběhu čtenáře, který nám jej zaslal pomocí e-mailu. Fotografie jsou pouze ilustrační a jména osob byla na žádost čtenáře pozměněna.

Jenže Honza byl toho odpoledne roztržitý. Co jsem pochopil, řešili zrovna s manželkou nějaké trable. Během té hodiny, co byl u nás doma, mu volala asi desetkrát a bylo slyšet, že mu do telefonu nadává. Že svoji práci odflákl, se projevilo zanedlouho, jenže kamarád si to odmítá přiznat.

Přesvědčil jsem manželku, že řeknu kamarádovi

Manželka si už několikrát stěžovala, že cítí podivný zápach. Nějakou dobu jsme nemohli přijít na to, odkud vlastně jde.

Před šesti lety jsme koupili starší rodinný domek, který nyní společnými silami měníme k obrazu svému. Pořád je na něm co zlepšovat a čas do času se ukáže nějaký problém, který vyžaduje zásah.

Když jsme odhalili, že se zápach line z jedné zásuvky, manželka hned kázala zavolat elektrikáře. Vzpomněl jsem si na kamaráda Honzu, je zkušený elektrikář, jistě to zvládne. Ženu jsem přesvědčil, že Honza si s tím poradí a nebude to tak drahé, jako kdybychom volali někoho cizího.

Neměl zrovna svůj den

Honza byl rád, že jsem si na něho vzpomněl. Slíbil mi přijet co nejdříve a skutečně své slovo dodržel. Dorazil k nám druhý den poté, co jsem mu volal.

Už od prvního pohledu se mi zdálo, že Honza nemá svůj den. Co jsem tak mezi řečí pochopil, měli doma zrovna trable. A je pravda, že svoji ženu měl na telefonu snad co pět minut.

Vždycky se po telefonu pohádali, pak to ten či onen telefon naštvaně položil a následně volal zpátky, aby se mohli pohádat znovu. Honza se u toho věnoval naší zásuvce, ale bylo jasné, že myšlenkami je někde jinde.

Škody za desetitisíce

Že se Honza své práci toho odpoledne nevěnoval tak, jak by měl, se neukázalo hned, ale asi za čtyři dny. S manželkou jsme byli v práci, děti nebyly doma.

Co se nestalo, zásuvka začala hořet a od ní chytila celá kuchyně. Požáru si všimla sousedka, která zavolala hasiče, ti potom volali nám. Když jsme přijeli na místo, celá kuchyně byla na popel a společně s ní ještě část obývacího pokoje, který s ní sousedí. Škody za desítky tisíc, možná i více.

Bylo nám řečeno, že požár vznikl právě v oné nedávno spravované zásuvce. Ta údajně měla zajiskřit a vyvolat požár. Bylo jasné, že zásuvka nebyla v pořádku a Honza něco pokazil.

Odmítá nést odpovědnost

Kamarád se k tomu postavil tak, jak jsem nečekal. Všechno popřel, a ještě se do mě pustil, že svojí práci elektrikáře na rozdíl ode mě rozumí, tak jak si vůbec můžu dovolit ho osočit z toho, že svoji práci neudělal dobře?!

Odmítá přiznat chybu a postavit se k tomu jako chlap. Manželka na mě naléhá, ať to ženu dál, klidně i soudně a žádám odškodnění za špatně odvedenou práci. I když to Honza očividně pokazil, stále je to kamarád. Nevím, zda se mi chce vláčet ho po soudech. Měl bych?

Autor: Natálie Kabourková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články