Petr (42): Lidé mě mají za devianta. Já byl přitom obviněn neprávem

od Luboš Klouček
3 minuty čtení
muz 53
muz 53

Petr měl strávit ve vězení pět let za pohlavní zneužívání žačky na základní škole. Ta ale nakonec přiznala, že si vše vymyslela. Jenomže její lež změnila dvaačtyřicetiletému učiteli z Jižních Čech život. Odsoudili ho nejen přátelé, ale i jeho starší bratr, který s ním od té doby nechce mluvit.

Je to už tři roky od vyřešení celé události. Někteří lidé pochopili, jaká je skutečnost, jiní vidí v Petrovi devianta. Že se obvinění neprokázalo, zkrátka pro mnohé není důkazem jeho neviny.

Ke všemu dívku nechtěně navedli rodiče

Zdroj: 123RF.COM

„Učil jsem žáky sedmé třídy. Šlo o děti ve věku dvanácti a třinácti let. Jako učitel fyziky jsem se snažil být chápavý, když ale někdo nedával pozor, dovedl jsem být přísný. Když jsem jednu svou žačku poslal za trest na chodbu, protože vyrušovala, přišla ten den domů s pláčem.

Rodiče se jí údajně ptali, zda jí někdo něco provedl. Ona odpověděla, že jsem na ni byl při hodině fyziky zlý. Sama by si zneužívání nevymyslela, ale jelikož otec hned myslel na nejhorší a přímo se dívky zeptal, ji nenapadlo nic jiného než kývnout.“

Dívka nakonec přiznala svou lež

Rodiče samozřejmě nenechali nic osudu a rozhodli se začít jednat. Překvapeného Petra brzy táhli až před soud. Až ve chvíli, kdy jejich dceři došlo, jaký trest by si Petr neprávem odpykal, řekla rodičům pravdu. Ti byli nuceni přiznat, že se spletli, a dokonce možná sami mohou za falešné obvinění.

Jenomže pomluvy se roznesly rychle. Kamarádi a známí si na Petra udělali svůj názor, ze školy byl nucen odejít, protože rodiče nechtěli, aby někdo takový učil jejich děti. „Rodina mi věří, až na mého bratra. Ten mi nebere telefon, neodpovídá na dopisy, nechce se mnou nic mít. A mně je líto, že mi kvůli takovému nesmyslu nevěří.“

Zdroj: 123RF.COM

Začal jsem nový život

Petr se přestěhoval na druhý konec republiky, kde začal nový život. Bohužel kvůli obvinění už ho jako učitele na školu nepřijali ani zde. Našel si tedy práci v kanceláři, kde se věnuje co nejlépe novému oboru.

„Jedna malá lež mi změnila celý život. Kdyby lidé neměli tolik předsudků a věřili tomu, co vidí, ne tomu, co kde zaslechnou, možná by se ze mě nemusel stát úplně nový člověk. Bohužel se ale musím s tím, jak jsem dopadl, nějak vyrovnat.“

Fotografie jsou pouze ilustrační a jména osob byla na žádost čtenáře pozměněna.

Autor: Šárka Cvrkalová

Názor odborníka

Je velice obtížné vyrovnávat se se skutečností, že i křivé obvinění může člověku takto zničit život. Pověst je poměrně snadno ovlivnitelná pouhými pomluvami, natož pak předvoláním před soud. Je důležité být v takové situaci statečný – víte, že jste nic neprovedli a okolí je nutné čelit pravdou a otevřeností a ukázat ostatním, jaký jste skutečně člověk. Podpora blízkých lidí je v této situaci zásadní a v případě potřeby je možné vyhledat i pomoc psychologa.

Mgr. Jiří Brouček
Psycholog


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články