Péče o auto by neměla začínat a končit stěrkou na benzínové pumpě. Osvojte si tyto kroky, aby vám sloužilo co nejdéle

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
Myti auta
Myti auta

Přichází konečně léto a s ním mizí nepříjemnosti v podobě rozblácených silnic, spousty pylu na kapotě a také solených cest. A to pro každého správného motorového nadšence znamená, že je čas svoje vozidlo vyzdobit, jak se sluší a patří.

Víte o tom, že dokonalé očištění karosérie vozu má nejen estetický význam, ale dokonce i napomáhá prevenci jejího opotřebení či naleptání? Pojďme se podívat na pár tipů, na které byste neměli nikdy zapomínat.

Vozidlo není pouze karosérie, nezapomínejte na další části

Jednou z prvních věcí, na kterou spousta lidí zapomíná, je, že vozidlo přeci není jenom karosérie. Naprostá většina lidí totiž v mžiku vyleští karosérii vozidla do vzhledu, kdy připomíná naprosto nové, ale nepodívá se například na podvozek. Přitom podvozek a prahy patří mezi části automobilu, které v našich podmínkách trpí zejména.

Mimo takových věcí jako jsou přirozené nárazy a občasné škrtnutí o obrubníky, špatnou vozovku a jiné se na spodku auta především usazuje valná většina nečistot. Nečistoty jako například zablácení nám většinou nevadí a stejně opadá, jakmile oschne.

Jenže opravdovým nepřítelem vozidel je nahromaděná sůl z posypů během zimních měsíců. Jakmile zimní období skončí, tak při první návštěvě okamžitě pročistěte proudem vody především prahy, okolí pneumatik a celý podvozek auta.

Pro delší užitek nešetřete na prostředcích

Pokud si přejete, aby automobil vydržel čistější co nejdéle, tak nešetřete na prostředcích pro péči o karosérii. Při umývání běžnou vysokotlakou pistolí tak auto kompletně zbavte mastnost a nečistot nejen proudem vody, ale také umytím čistou houbou.

Až poté aplikujte na mokrý povrch prostředky určené na karosérii a v kvalitní vrstvě je naneste na kompletní plochu automobilu.

Stejně jako u prostředků na naše vlasy platí jednoduché pravidlo – pokud to má fungovat, nechte to chvíli působit. Nespěchejte tak s umýváním a nanesenou pěnu z přípravku opravdu nechte působit, dokud nezačne mírně zasychat, pak ji proudem vody okamžitě z karosérie omyjte.

Takto očištěné auto už nijak nedrbejte houbou ani prostředky a pouze po opláchnutí vodou jej nechte oschnout.

Nepodceňujte prostředky na mytí skel

Možná stejně jako podvozky jsou často přehlížená i samotná skla automobilu. Většinou péče o jejich stav začíná a končí rutinní dvouminutovou péčí stěrkou na benzínové pumpě. Mnohem lepší ale je zakoupit specializované přípravky na jejich čištění.

Podstatné je, že tyto přípravky nám mimo čistoty přináší většinu důležitých vlastností i z praktické stránky.
Jedná se především o takové vlastnosti, jako je mnohem rychlejší a jednodušší odtékání vody ze skel.

Při prudších deštích je efekt dobře viditelný, navíc napomáhá menšímu opotřebení stěračů díky sníženému tření o okno.

Stejně tak využijeme i specializované přípravky na vnitřní stranu oken. Především v zimních měsících nám budou užitečnými díky eliminaci dobře známého zapařování oken z vnitřní strany. Veškeré přípravky na skla přitom stojí opravdu málo.

Autor: Nikol Kolomazníková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články