Nejvýhodnější běžný účet: Jaká kritéria musí splňovat?

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
moneta nejvyhodnejsibeznyucet scaled
moneta nejvyhodnejsibeznyucet scaled

Může se zdát, že nyní se banky předhánějí, která z nich vám k běžnému účtu nabídne lepší podmínky. Současnou situaci výrazně ovlivnil nástup mladých bank a přesun bankovnictví do online prostředí. Jak poznat, zda je vybraný běžný účet skutečně výhodný? A co by měl v roce 2020 splňovat? Vše potřebné se dozvíte v následujícím článku.

Běžný účet používáme na denní bázi, a tak bychom od něj měli očekávat jen to nejlepší. Spousta lidí setrvává u svého bankovního poskytovatele jen ze zvyku, ačkoliv podmínky nejsou úplně ideální. Není to i váš případ? Přečtěte si, co by měl nejvýhodnější běžný účet splňovat.

1. Poplatky? Žádné

Jako první se zaměřte na poplatky – u nejvýhodnějšího běžného účtu žádné neuvidíte, protože je z 90 % nemá. Co vše byste měli mít zdarma?

  • Založení i vedení účtu,
  • výběry z bankomatů v ČR (dané banky),
  • výběr z bankomatů v zahraničí,
  • odchozí a příchozí tuzemské platby,
  • internetové a mobilní bankovnictví
  • vydání a vedení platební karty.

Výběry z bankomatů jiných bank v ČR bývají u většiny bank zpoplatněné. Pokud se však poplatky nevztahují na nic dalšího, jedná se o značku ideál.

Tip: Zjistěte si předem, jakou má banka síť bankomatů i jejich pokrytí. Pokud se v místě vašeho bydliště či pracoviště žádný nenachází, pak vám výběry zdarma budou k ničemu.

2. Vše vyřídíte online

To, že kvůli každému požadavku nemusíte chodit na pobočku, by mělo být v dnešní době standardem. Stejně tak ale i možnost sjednání (případně zrušení) účtu jednoduše online.

3. Moderní bankovní aplikace

Banka by vám k běžnému účtu měla poskytnout moderní online zázemí, rozumějte aplikaci, přes kterou můžete svůj účet spravovat, provádět platby a měnit nastavení. Spolu s tím jde ruku v ruce i zvýšená bezpečnost – samozřejmostí by mělo být přihlašování pomocí otisků prstů, QR kódů, případně ověřování pomocí SMS kódu.

Jednoduchá a kompaktní

Od samotné bankovní aplikace požadujte dvě věci: jednoduchost a kompaktnost. Zadávání plateb téměř na jedno kliknutí, možnost platebních šablon, to vše vám ušetří čas při běžných bankovních úkonech. Kompaktnost oceníte i v případě, že máte více účtů a chcete je mít v aplikaci všechny pod „jednou střechou“. Kdo by se chtěl složitě překlikávat a odhlašovat, aby zjistil svůj účetní zůstatek?

Zářným příkladem skvělé bankovní aplikace je například Smart Banka od MONETA Money Bank. Je přehledná, rychlá a neuvěřitelně jednoduchá, což z ní dělá jednu z nejlepších bankovních aplikací vůbec.

4. Moderní metody placení

Platby telefonem už dnes nejsou žádné sci-fi. Ujistěte se, že banka umožňuje platby přes Apple Pay, Google Pay či Garmin Pay. Možná se vám to zdá jako nadstandard, nicméně pokaždé, když si svou peněženku zapomenete doma, to nanejvýš oceníte.

5. Kompletní zpracování přechodu z jiné banky

Přechod z jiné banky za vás výhodná banka kompletně a zdarma vyřídí. Převede vám trvalé příkazy či SIPO, vyřídí změnu s vaším zaměstnavatelem, aniž byste se vy museli o cokoliv starat. Zkrátka dá vám pocit, že změna banky nikdy nebyla jednodušší.

Autor: redakce


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články