Na sociálních sítích se prezentuji tak, jako kdybych měl perfektní život. Ve skutečnosti mě ale nic nebaví

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
muz portret
muz portret

O tom, že sociální sítě často lžou a ukazují jen určitou část ze života, nás ujistil při osobní návštěvě redakce také čtenář Jaromír. Na sociální síti má spoustu odběratelů, vydělává peníze za spolupráce, ale přiznává, že není šťastný. Vadí mu, že si po prohlédnutí jeho profilu každý myslí, že musí mít perfektní život, on se ale trápí.

Článek byl zpracován na základě příběhu čtenáře. Fotografie jsou pouze ilustrační a jména osob byla na žádost čtenáře pozměněna.

Začal na sociální síti zveřejňovat fotografie z dovolené

„Můj první příspěvek byl z dovolené. Zrovna jsem běžel do moře a kamarád mě vyfotil, tak jsem fotku přidal na síť,“ vypráví. Za celý rok navštívil více zemí a z každé si odvezl pár snímků, které postupně sdílel na internet. „Všiml jsem si, že ostatní chtějí vidět moje zážitky, a začal jsem je přidávat pravidelně,“ dodává.

Počet Jaromírových sledujících rostl a on kromě svých zážitků přidával také fotografie všech věcí, které si pořídil. Když mu udělaly radost luxusní hodinky, vyfotil se s nimi. Jindy se potěšil na dovolené jízdou v luxusním autě a i o tento zážitek se s okolím podělil.

Následovaly první spolupráce

Když počet jeho sledujících přesáhl pět tisíc, začaly ho kontaktovat firmy s nabídkou spolupráce a možností velmi dobrého a rychlého výdělku. „Nebránil jsem se tomu. Občas jsem se vyfotil s náramky, jindy s oblečením nebo jiným produktem,“ vypráví.

Snadné peníze ho lákaly, ale musel svůj profil udržet atraktivní a zábavný. „Neukazoval jsem lidem svůj běžný den, sdílel jsem jen chvíle, kdy jsem zažíval nějaké dobrodružství,“ popisuje. Jaromírův profil byl plný drahých produktů, luxusních destinací a nádherných zážitků.

Lidé si myslí, že je jeho život dokonalý, ale nevidí všechnu dřinu kolem

„Překvapilo mě, když mě podle mého profilu lidé začali soudit,“ vysvětluje. Jaromír totiž všechnu tu práci kolem viděl, ale jeho sledující ze sdílených fotek vyvodili, že musí mít ideální život plný přepychu. „Lidé netuší, že se někdy na fotku nastavuji dlouhé minuty a kolemjdoucí na mě zírají,“ popisuje. Tvrdí také, že má některé produkty jen vypůjčené na fotku a ostatní si myslí, že si je může dovolit.

Jaromír si časem začal uvědomovat, že nemá žádný skutečný koníček. Dřív ho naplňovalo cestování, ale teď si ho přestal užívat. Místo aby se kochal svým vlastním zrakem, musí vše okolo natáčet a fotit, aby měl vhodný materiál na síť. Momentky už dávno nevznikají tak jako dřív, protože všechny fotky musí být dokonalé.

Rád by se opět dostal do svého běžného života, ale nechce se vzdát peněz, kterých se mu z povedeného profilu dostává. Přemýšlí, jak by ostatním ukázal, že profil na sociální síti neukazuje celý jeho život, ale zároveň se bojí, že přijde o své soukromí.

Autorka: Tereza Hotovcová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články