Mirek (41): Máme střídavou péči o dítě, ale nikomu vlastně nevyhovuje

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
muz povest
muz povest

Svůj příběh nám zaslal jednačtyřicetiletý Mirek z Kolína. Ještě před třemi roky byl ženatý s Týnou, matkou dnes dvanáctiletého Adama. Jenomže jejich manželství nepatřilo k těm nejšťastnějším a skončilo rozvodem. Oba rodiče se naštěstí dohodli alespoň na pravidelné střídavé péči. Postupem času jim ale došlo, že to nevyhovuje ani jednomu z nich. Nejvíc podle Mirka trpí právě Adam.

Článek byl zpracován na základě příběhu čtenáře z Kolína, který nám jej zaslala pomocí e-mailu. Fotografie jsou pouze ilustrační a jména osob byla na žádost čtenáře pozměněna.

„Když mi tehdy ještě manželka oznámila, že čeká dítě, byl jsem šťastný, že budeme mít dalšího potomka. Jenomže ona mi vzápětí řekla, že já nebudu otcem, že se rozhodla se svým milencem opustit rodinu a založit s ním novou.

Byl to pro mě šok a zpočátku jsem se nechtěl na střídavé péči domluvit. Trval jsem na tom, že chci Adámka do své péče. Nakonec jsem ale zmoudřel a pro jeho dobro přistoupil na společné řešení. Dnes mám pocit, že to byla opravdu chyba,“ popisuje Mirek.

Týden v Praze, týden v Kolíně

Mirek pracuje v Praze. Proto pro něho není problém s Adamem každý den ráno dojíždět do Prahy vlakem. „Je to přece jenom pouhá půlhodinka cesty. Chlapec si zvykl, po škole zůstává v družině a já ho vždy vyzvednu kolem třetí. To by bylo na tom všem to nejmenší,“ popisuje čtenář. „Ráno mu připravím svačinu, na obědy chodí ve škole, vaření mi problémy nedělá, k večeři máme vždy teplé jídlo. Adam dokonce říká, že vařím lépe než jeho matka,“ chlubí se Mirek.

Adam je vždy od pondělí do neděle s otcem. Další pondělí po škole ho vyzvedne matka, se kterou je týden v Praze. „Často je prý doma s paní na hlídání, protože moje exmanželka pracuje někdy až do pěti a Adam nemůže tak dlouho zůstat v družině. Navíc chůva stejně hlídá dvojčata, která má Týna se svým dnes již snoubencem,“ vykládá Mirek.

Ona nestíhá, neustále si mění směny. Já zase nevím, jak klukovi pomoci s učením

Mirek rád vzpomíná na to, jak bylo dříve všechno jednoduché. On vyzvedl Adama ze školy, jeho manželka se s ním pak do večeře učila. Ve vaření se střídali. Nepotřebovali od nikoho s ničím pomoci, Adam byl šťastný. Dnes jsou ale problémy na obou stranách. „Moje exmanželka si v práci musí neustále měnit směny, aby se stíhala starat o děti. Adam mi často vypráví, že ji neviděl celý den, večeři že mu udělala chůva,“ vykládá Mirek. „Já mám zase problém s tím, že nevím, jak mu pomoci s učením. Ať děláme cokoli, vždy dostane ve škole horší známku, než když se učí s matkou.“

Mirek vyřešil problémy tak, že sehnal pro Adama doučování. Vadí mu ale, že platí peníze za učitele, navíc si připadá méněcenný, protože nedokáže vlastnímu synovi pomoci. „Nemohu vinit sebe ani ženu. Syna si střídáme a oba se musíme snažit. Zdá se ale, že nejlépe nám to šlo společně,“ končí své vyprávění.

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články