Milan (42): Skoncoval jsem s jednorázovými obaly a ještě na tom vydělal

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
muz setri
muz setri

Čtenář Milan nám do redakce poslal e-mail, v němž se svěřuje s tím, jak se rozhodl radikálně změnit život. Jak sám píše, rád by svým příběhem inspiroval ostatní.

„Prošel jsem si ošklivým rozchodem. Věděl jsem ale, že se dám dohromady jedině tehdy, až se odstěhuji a začnu znovu. Prostě takový životní restart,“ tvrdí.

Po nastěhování do nového domu se Milan zaměřil na věci, které chtěl v životě už dlouho změnit, ale z nějakého důvodu to neudělal.

„Začal jsem ráno chodit běhat, vařit si a vůbec jsem doma nezapojil televizi. Tím jsem se zbavil jednoduše hned tří zlozvyků – vysedávání u televize, lenošení a neustálého objednávání jídla z restaurací,“ pochvaluje si.

„Protože mám rád výzvy a rád se hecuji, rozhodl jsem se, že ze svého života odstraním i jednorázové plasty. To je věc, která mě už dlouho obtěžuje, ale nebyl jsem schopný s tím nic dělat.“

Plastové obaly od jídla se mu kupily

Milan pracuje z domova, a tak se místo vaření spoléhal na donášky. Na stole a v koši se mu tak velmi rychle kupily plastové obaly od jídla i příbory.

„Nevěříte, kolik pytlů za týden to udělalo. Já se to ani z lenosti neobtěžoval vytřídit. Prvním krokem tedy bylo si dovoz jídla úplně zakázat,“ vysvětluje.

Milan si také přestal kupovat balené potraviny. Raději si jednou za čas zajede do bezobalového obchodu a do sklenic si nabere přesně tolik množství, kolik potřebuje.

„Je to příjemná alternativa, navíc si mohu hned udělat zásoby a nechodit nakupovat tak často,“ líbí se mu.

Spočítal si, kolik ušetří

Další věc, kterou si pochvaluje, je úspora peněz. Ušetří za popelnice a tím, že si raději místo předražených šťáv a sladkých limonád, kdy člověk platí i za obal a design, natočí vodu z kohoutku, i nezanedbatelnou částku za zpracované potraviny.

„Když jsem si spočítal, kolik ušetřím, věděl jsem, že jdu správným směrem. Na tomto životním stylu se opravdu dá vydělat. Už se nehodlám vracet k tomu, že po uklizení nákupu můžu jít rovnou s košem. Je to otravné a já se s tím rozhodl skoncovat.“

Na internetu jsem navíc narazil na dokument, který mapuje vliv plastového odpadu na oceány a život v něm. Želvy se zapíchnutými brčky v krunýři? To fakt podporovat nepotřebuji,“ říká.

„Všem doporučuji na nic nečekat a zlozvyků se zbavit. Je to úplně jednoduché a bude vám skvěle. Prostě se konečně rozhodnete se jich zbavit a uděláte to,“ myslí si Milan.

„Není to žádná věda ani běh na dlouho trať. Tím, že jsem ze svého života úplně odstranil plasty, jsem navíc prospěl nejen sobě, ale i okolí. A to si myslím, že se počítá,“ zakončuje.

Autor: Šárka Blahoňovská


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články