Markéta (55): Musela jsem zakročit. To, co jí prováděl, byste neunesli

od Nikola Jaroschová
3 minuty čtení
zena krivda
Zdroj: Shutterstock

Markéta svou dceru nade všechno miluje. Proto pro ni nedávné rozhodnutí vůbec nebylo snadné. Přesto ale musela zakročit. Na jednu stranu tím sice ublížila někomu, kdo pro ni tak moc znamená, jenže na druhou stranu ji nejspíš zachránila před problémy, které by jinak mohly nastat.

Článek byl zpracován na základě příběhu čtenářky. Fotografie jsou pouze ilustrační a jména osob byla na žádost čtenářky pozměněna.

„Jitka je moje jediná dcera. I když je jí 22 let, občas mi přijde, že se o sebe nedokáže postarat. Vím, že bych jí neměla mluvit do života, nedokážu se ale dívat na to, jak jí někdo ubližuje,“ obhajuje své jednání.

Zapletla se s problémovým člověkem

Když si Jitka našla přítele, ke kterému se nastěhovala, neměla s tím Markéta žádný problém. Jenže když se u nich byla poprvé podívat, zděsila se. Bylo jí totiž jasné, že vlezla do doupěte drogového překupníka.

„Celý byt byl cítit trávou. Jointy se válely všude. Nekomentovala jsem to před mladíkem, který se mi představil jako Adam. Později jsem ale s Jitkou mluvila v soukromí a ptala jsem se jí, co to má znamenat,“ vypráví Markéta.

Jitka své matce vysvětlila, že Adam se o ni dobře stará právě díky tomu, že má známosti, díky kterým se mu daří trávu prodávat. „Řekla mi to s klidem, jako kdyby se snad nejednalo o nic nelegálního,“ popisuje čtenářka.

„Když jsem projevila svůj nesouhlas, oznámila mi, že v dnešní době se tráva snad ani nepovažuje za drogu. Zkušenosti s ní má prý každý a já nemám dělat drama. A tak jsem nějaký čas mlčela,“ vysvětluje.

Přišla s tím, že ji udeřil. Po týdnu se k němu ale vrátila

Markéta se se vztahem své dcery smířila. Jenomže jednoho dne Jitka dorazila k matce s velkou modřinou pod okem. Oznámila jí, že se Adam opil a udeřil ji. „Ptala se, jestli by u mě mohla zůstat, než si najde bydlení.

Samozřejmě jsem jí poskytla podporu, jak to jen šlo. Jenže po týdnu se místo do nového bydlení stěhovala zpátky k Adamovi. Oznámila mi, že ho miluje. To, že se jednou opil, podle ní nic neznamená.“

Každý druhý den mi plakala do telefonu

S dcerou se Markéta nějaký čas nevídala. Nechtěla za ní jezdit kvůli Adamovi, tomu se zase nelíbilo, že by měla Jitka jezdit k matce, která nesouhlasí s jeho životním stylem. „Dcera mi každý druhý den plakala do telefonu. Jeden den je šťastná, druhý den se s ním hádá.

Několikrát ji udeřil, ona to nepřizná, ale já vidím pravdu. A bolí mě, že ona sama je tak naivní, že si myslí, že se Adam někdy změní. Nemohla jsem se už dál dívat na to, jak si má jediná dcera ničí život.

Zavolala jsem na něho policii

Když jednou v noci Jitka volala, že se Adam zase opil, jestli by nemohla přespat u ní, samozřejmě jí Markéta odpověděla, aby přijela. „Než přijela, zavolala jsem na policii. Oznámila jsem jim, co se stalo, také jsem udala Adama za užívání, vlastnění a prodávání drog.“

Jelikož byl Adam už dříve za napadení člověka v podmínce a policie u něho doma našla spoustu důkazů, nebyl problém docílit jeho zatčení. Navíc byl Adam opilý a agresivní a s policisty se hádal i pral.

„Dcera mi nejspíš nikdy neodpustí. Když zjistila, co se stalo, řekla mi, že už dlouho chtěla od Adama odejít, ale že se ho bojí. Prý až ho pustí, bude se každý den klepat strachy, že se jí bude chtít pomstít,“ píše Markéta.

I když s Markétou dnes dcera nemluví a má za to, že jí zničila život, čtenářka ví, že udělala správnou věc. „Až Adama pustí, samozřejmě bude naštvaný. Zákony ale jistě dokáží docílit toho, aby nechal mou dceru na pokoji. Snad Jitka jednou pochopí, že jsem to udělala pro ni.“

Autor: Šárka Cvrkalová

Související články