Josef (39): Pracuji v zahraničí. Musel jsem si vybrat, buď rodina, nebo práce

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
muz 02
muz 02

Těžké rozhodování si před pár měsíci zažil čtenář Josef. Se ženou a dětmi bydlí na hranicích s Německem, kam jezdí každé ráno do práce. Kvůli koronaviru, vyhlášenému nouzovému stavu a uzavřením hranic si musel vybrat. Buď by byl v příštích několika týdnech a možná měsících jen v zahraničí v práci, nebo bude trávit čas s rodinou, ale bez příjmu.

Článek byl zpracován na základě příběhu čtenáře. Fotografie jsou pouze ilustrační a jména osob byla na žádost čtenáře pozměněna.

Rozhodovat se musel rychle

Josef pracuje jako uklízeč v Německu. Za hranicemi se nachází malý hostel, kde vypomáhá. V České republice se živil jako kurýr, ale německý plat mu přišel atraktivnější, a navíc to měl blízko do práce.

„Když jsem tuto pozici objevil, na nic jsem nečekal a změnil jsem práci. Mám svou novou pozici rád,“ popisuje.

Ve chvíli, kdy vláda rozhodla o uzavření hranic i pro pendlery, musel jednat rychle. „Dostali jsme na výběr, buď zahraničí, nebo Česká republika, dokud se situace opět neuklidní,“ vysvětluje.

Josef zprávu přijal ještě v práci a musel jednat rychle. S manželkou probírali své možnosti a zjistili, že jim jeden plat na utáhnutí domácnosti nestačí. Bylo jasno. Josef musel zůstat v Německu, aby mohl nadále pracovat.

S rodinou se neviděl a doufal, že hranice brzy otevřou

„Naše jediná komunikace probíhala online. Každý večer si jsme si zamávali na webkameře a snažili se předstírat, že o nic nejde. Děti také nemohly chodit do školy, tak jsme je uklidňovali s tím, že se brzy vrátím domů,“ tvrdí.

Josef si chtěl práci hlavně udržet. Věděl, že špatná situace se jednou uklidní a on by musel znova hledat místo. Zároveň měl pocit, že by mohla přijít ekonomická krize a naspořené peníze se mu budou hodit.

Nikdy s manželkou nebyli tak dlouho odloučení

„Byla to trochu zkouška našeho vztahu. S manželkou nás okolnosti poprvé rozdělily na tak dlouho, ale věděl jsem, že to zvládneme,“ tvrdí.

Josef se hlavně snažil myslet optimisticky a nedávat najevo své rozrušení. Chyběla mu teplá jídla od manželky a jejich denní konverzace, ale zároveň se snažil poctivě pracovat, aby si vydělal peníze a nemusel zbytečně myslet na okolnosti.

„Uvědomuji si, že na tom někteří byli i hůř. Vím, že kamarád musel zavřít svůj podnik a další lidé přišli o práci. Je to těžká doba, tak se jí musíme postavit čelem,“vyzývá Josef.

Až se otevřou hranice, plánuje Josef dovolenou doma s rodinou

„Pracoval jsem velmi často a volno si šetřil na chvíli, až se dostanu domů,“ říká. Doufal, že volno dostane i jeho manželka a budou moci společně strávit doma nějaký čas. Chystali se hrát hry, sledovat oblíbené seriály a hrát si s dětmi.

„Mělo to i svou světlou stránku. Po těch týdnech v zahraničí jsem si uvědomil, jak moc jsem rád, že mám někoho, o koho se můžu opřít a důvěřovat mu,“ dodává.

Nyní už je Josef zase zpátky se svou rodinou a těší se na dovolenou v Čechách.

Autor: Tereza Hotovcová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články