Jan (43): Pravidelně nám týden před výplatou zbývá posledních 500 Kč. Musím s odporem prosit tchyni o půjčení peněz

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
muz 45 2
muz 45 2

Jan si nikdy nemyslel, že bude mít se svou rodinou finanční problémy. Jenomže bohužel po tom, co musel několikrát změnit práci, se situace stala téměř neúnosnou. Jeho žena si navíc nedělá s penězi starosti, ví totiž, že maminka jim v nejhorším případě půjčí.

„Je mi to trapné. Nechci nikomu nic dlužit, navíc zrovna své tchyni, kterou dvakrát nemusím,“ vypráví Jan. Bohužel poslední půlrok se skoro každý měsíc opakuje stejný scénář. Týden před výplatou nemá rodina ani na pořádný nákup, a musí proto za Dášou pro peníze.

Přišel jsem o práci, v novém místě jsem neprošel. Nakonec je ze mě skladník

Jan pracoval v jedné firmě v kanceláři. Jenomže kvůli snižování stavů byl propuštěn. Nastoupil proto na zkoušku do jiné firmy s podobným zaměřením. „Jenomže tady jsem byl na doporučení kamaráda. Ukázalo se, že nebýt jeho, ani by se se mnou nebavili. Nakonec mě po dvou měsících propustili s tím, že mají lepší uchazeče,“ vzpomíná Jan.

Nakonec tedy otec tří dětí přijal práci skladníka. Kromě toho, že má najednou spoustu fyzické práce, na kterou nebyl v kanceláři zvyklý, se změnil také jeho plat. Oproti původní práci je to téměř deset tisíc korun.

Manželka peníze moc neřeší. Není jí trapné si každý měsíc půjčovat od matky

Janova žena Iveta jako by si finančního rozdílu nevšimla. Sama pracuje jako kadeřnice a má průměrný plat. Přesto si podle Jana musí každý měsíc dopřávat masáže, drahé manikúry i pedikúry, a dokonce ani na jídle příliš nešetří. „Pochopil bych, kdyby třeba koupila něco dětem, ale ona se stará spíš o sebe,“ lituje Jan.

Každý měsíc, když rodině zbývá ještě týden do výplaty, mají v peněžence dohromady poslední pětistovku. Proto se uchylují k tomu, že navštíví Ivetinu maminku. „Já s ní nikdy moc nevycházel. Nebyla ráda, že jsem si Ivetu vzal. Snažím se návštěvám spíš vyhýbat. Jenomže Iveta vždy trvá na tom, že bychom si o půjčku měli říci společně, jako rodina.“

Tchyně jim vždy vyčte, že už je to poněkolikáté, a na nákup jim půjčí. Jenomže hned první den výplaty to rodina musí splatit. Tím tak opět přijde o část peněz, které potřebuje. „Se ženou jsem se kvůli jejím návykům častokrát pohádal. Umí to ale obrátit proti mně a říct mi, abych si našel lepší práci. Nevím, co mám dělat. Je mi to opravdu nepříjemné.“

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články