Filip (45): Našel jsem 100 000 Kč. Váhal jsem, zda si peníze nechat, nebo je vrátit

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
stastny muz penize
Zdroj: 123RF.COM

Jak byste se zachovali, pokud byste na ulici našli větší obnos peněz? Odnesli byste je na policii nebo městský úřad? Nebo byste si je nechali a užívali si snadno nabytého jmění? Pan Filip našel na ulici ležet opravdu slušnou částku – naducaná peněženka už od pohledu slibovala lákavý poklad. Jak se zachoval? Odevzdal peníze, nebo si je nechal?

Toho dne jsem už do práce nedošel

„Byl to den jako každý jiný. Středa, pokud si dobře vzpomínám,“ uvažuje Filip nahlas a na malý okamžik se pohrouží do svých vzpomínek. Necháváme mu čas, nechceme zasáhnout do děje, který nás velmi zajímá. „Manželka si usmyslela, že bych měl zhubnout, podle ní jsem měl nadváhu,“ směje se plácá se po břiše. „Proto jsem toho času chodil do práce pět kilometrů pěšky, každý den tam a zpět. Toho dne jsem ale do práce nedošel,“ zatváří se Filip tajemně.

Ležela tam tak opuštěně

Filip vzpomíná, jak si všiml, že nedaleko od něho na zemi leží peněženka. Na jeho tváři se opět mihne pobavený výraz, když nám popisuje, že tam chudinka ležela celá samotinká a naprosto opuštěná. Filipovi se jí zželelo.

„Nemohl jsem ji tam nechat. Vy byste snad nechali na zemi ležet peněženku?“ zeptá se nás, ale než stačíme cokoli odpovědět, už zase povídá. „K tomu všemu vypadala opravdu naducaně, okamžitě mě napadlo, že je určitě plná peněz,“ přiznává se.

Zdroj: 123RF.COM

Představoval jsem si, za co ty peníze utratím

„Už na ulici jsem nahlédl dovnitř, byla tam spousta peněz. Spěchal jsem domů a tam jsem je přepočítal. Bylo to neuvěřitelných 100 000 Kč!“ vydechne Filip úžasem. „V první chvíli jsem si začal představovat, za to je utratím. Bylo tolik věcí, které bych si za ně rád koupil,“ přiznává bez mučení.

Podle zákona musíte nalezené peníze, které vám nepatří, vrátit, jinak se dopouštíte trestného činu. Peníze předejte na městském úřadě, nezapomeňte si nechat potvrdit jejich převzetí, čímž předejdete tomu, že by mohly být úředníky zneužity v jejich prospěch.

Mám si je nechat, nebo je raději vrátit?

Pan Filip se netají tím, že si peníze, které našel na ulici, chtěl nechat a do koruny je utratit. Na druhou stranu ale doplňuje, že sám sebe přesvědčoval, že by je měl raději vrátit. Ostatně pro toto řešení byla i jeho žena, které se s nálezem samozřejmě svěřil.

„Moje žena chtěla, abych ty peníze vrátil. Tvrdila, že to za ty problémy nestojí, navíc mě přesvědčovala, že by mě za to mohli i zavřít,“ vzpomíná Filip. „Ještě ten večer jsem je odnesl na policii, protože na našem malém městě na úřadě nikdo tak dlouho nefunguje,“ směje se. „Nakonec jsem rád, že jsem ženu poslechl. Měla pravdu, nestálo by to za to,“ uznává Filip.

Autor: Nikol Kolomazníková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články