Daniel (48): Návštěva manželské poradny nebyl dobrý nápad. Na povrch vyplavalo něco otřesného

od Nikola Jaroschová
3 minuty čtení
muz smutny
muz smutny

Podle Daniela jeho manželství s Adrianou skřípalo už delší dobu. Proto se rozhodl, aby svou ženu neztratil, přesvědčit ji k návštěvě manželské poradny. Až po několika sezeních zjistil, proč se tomu zprvu tak bránila.

Článek byl zpracován na základě příběhu čtenáře. Fotografie jsou pouze ilustrační a jména osob byla na žádost čtenáře pozměněna.

„Doma už nic nebylo jako dřív. S manželkou jsme spolu dobrý rok nespali, chovala se nevrle ke mně i k dětem. Přisuzoval jsem to stresu v práci, chtěl jsem, aby mezi námi bylo všechno zase dobré, ale kdykoli jsem s ní o tom mluvil, jen jsme se hádali,“ vypráví Daniel. „Proto jsem jí nakonec navrhl, že by nám se vším mohl pomoci odborník.“

Po dlouhém přemlouvání souhlasila. Prvních pár sezení vypadalo nadějně

Adriana nejprve nechtěla o poradně ani slyšet. Když ale hádek přibývalo a začaly se podepisovat i na dětech, které z nich byly často nešťastné, souhlasila. První návštěva byla v podstatě nicneříkající, jenom manželům shrnula jejich stav.

„Vlastně jsme si připomněli, jak jsme se poznali, proč spolu jsme a co chceme v životě vybudovat. Mluvil jsem víc já než moje žena. Ale občas se usmála a přikývla a já cítil, že má snahu,“ vysvětluje Daniel.

Po několika dalších sezeních se jeho manželka rozpovídala. Jenomže podle čtenáře byla před psycholožkou uvolněná a mluvila o všem tak, že je to naprosto v pořádku. Už v autě cestou domů ale začaly nové hádky.

„Nerozuměl jsem tomu. Před doktorkou se mnou jednala narovinu, ale jakmile jsme zavřeli dveře do ordinace, na všechno mi odpovídala jen neutrálně a spíš naštvaně,“ říká Daniel.

Nakonec v afektu prozradila, že už mě nemiluje

Při posledním sezení zatlačil Daniel na pilu. Snažil se ze své manželky dostat odpověď na to, proč už se spolu nebaví tak jako dřív. „Myslel jsem, že ji trápí práce. Že má nějaké zdravotní problémy, o kterých mi nechce říct. Nebo že si našla milence,“ říká.

Dodává, že to vše by byl schopen překonat a řešit to společně s ní, aby se vztah mohl opět dostat do normálu. Jenomže v afektu mu v ten den žena oznámila, že už ho nemiluje. „Řekla mi, že se mnou je vlastně z povinnosti, ale není ve vztahu šťastná.“

Doktorka ten den páru dala nějaké rady, jak na vztahu zapracovat. Daniel se ale rozhodl jinak. „Byla to poslední návštěva. V autě jsem ženě řekl, že když mě nemiluje, nemá cenu, abychom se trápili. Požádám o rozvod.“

Přestože zatím Daniel jednat nezačal, s rozvodem to podle svých slov myslí vážně. „Musím si jenom v hlavě urovnat co a jak. Co bude s dětmi, s majetkem, zkrátka se vším. Pokud už mě nemiluje, je zbytečné se trápit něčím, co nikdy nebude fungovat,“ končí s vyprávěním.

Autor: Šárka Cvrkalová

Názor odborníka

Někdy může být tím správným řešením, že se každý z partnerů vydá v životě svou vlastní cestou a jejich partnerský vztah skončí, protože je to pro každého z nich ta nejlepší možnost. To bohužel nemusí být něco, co se chce jeden z partnerů dozvědět, avšak druhého člověka nemůžeme do vztahu nutit, musí mít sám zájem vztah udržovat a pracovat na něm.

Toto bývá právě někdy důvodem, proč se jednomu z dvojice nechce navštívit manželskou poradnu. Možná už totiž vnitřně o problému ví nebo tuší, že ve vztahu nechtějí být, ale zároveň se jim o tom nechce mluvit a situaci řešit nebo se obávají odhalení. Tím, že však nebudeme o problému mluvit, ale jen ho budeme ignorovat, ho nevyřešíme. Jen oddalujeme to, co stejně přijde, a připravujeme se o čas, kterého máme na tomto světě omezené množství. Už z tohoto důvodu je návštěva manželské poradny dobrý nápad.

Sezení s psychologem či jiným odborníkem nám umožní pohyb kupředu, a i v tom nejhorším případě nám může jen ušetřit roky života s člověkem, který s námi vlastně nechce být. To, že vztah nefunguje, není vina manželské poradny, jen vynesla na povrch, co už ve vztahu bylo a umožnila jim jednat.

Mgr. Jiří Brouček
Psycholog


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články