Daniel (30): Manželka si přeje rodit doma, já z toho mám strach

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
muz 244
muz 244

Pan Daniel sice nepatří mezi naše pravidelné čtenáře, i přesto v sobě našel odvahu, aby nám zaslal svůj příběh. Jeho e-mail nás překvapil už v samotném úvodu. Daniel se totiž přiznal k tomu, že má strach. Nestává se příliš často, aby dospělý muž otevřeně mluvil o svých obavách. Pan Daniel se ale svým strachem netají, ba naopak přemýšlí, kde vyhledat pomoc.

S jeho souhlasem příběh zveřejníme, abyste si i vy mohli přečíst, co pana Daniela ve skutečnosti trápí. Jeho žena je těhotná a přeje si rodit doma. A právě domácí porod je Danielovou největší obavou.

Z manželčina těhotenství jsem měl samozřejmě velkou radost

Když mi manželka do práce poslala SMS, že si koupila těhotenský test, byl jsem po celou pracovní směnu nervózní, jak to vlastně dopadlo. Po příchodu z práce jsem se okamžitě zajímal, jestli se nám konečně zadařilo. O miminko jsme se totiž snažili už nějaký ten čas. Z manželčina výrazu jsem okamžitě pochopil, že se na testu konečně objevily ony vytoužené dvě čárky, nemohl jsem své štěstí vyjádřit slovy. Nemohl jsem se dočkat, až se naše dítě narodí a z nás se stane plnohodnotná rodina.

K těhotenství přistupovala jinak než většina žen

Od samého začátku zaujala moje žena ke svému těhotenství odlišný přístup, než který považuji za běžný. Je přece zvykem, aby těhotné ženy chodily pravidelně na kontroly a nechávaly si provádět ultrazvuk, ten ale moje manželka odmítala, nechápal jsem proč. Také se asi ve čtvrtém měsíci domluvila s paní, která fungovala jako porodní dula.

Tento pojem byl pro mě jednou velkou neznámou, manželka mi proto vysvětlila, že dula je od toho, aby při porodu nastolila příjemnou atmosféru a byla jí fyzickou i psychickou podporou. Vrcholem všeho bylo, když mi manželka oznámila, že chce rodit doma.

Přemlouval jsem ji, aby si domácí porod rozmyslela

Představa domácího porodu ve mně vyvolala neskutečné obavy, samotného mě překvapilo, že jako dospělý muž vůbec mohu mít z něčeho tak obrovský strach. Bál jsem se nejen o svoji ženu, ale především o našeho syna. Proto jsem svoji ženu přemlouval, aby si domácí porod rozmyslela a raději rodila v nemocnici, kde bude pod dozorem lékařů. Ta ale byla pevně rozhodnutá, tvrdila mi, že o tom hodně na internetu četla a že jsou domácí porody stále častější. Také mě ujišťovala, že vše zařídí tak, aby se jí ani dítěti při porodu nic nestalo.

Do porodu zbývá pár týdnů, manželka si své rozhodnutí stále nerozmyslela

Termín manželčina porodu se kvapem blíží, za pár týdnů tu s námi bude naše první dítě. Žena je stále skálopevně rozhodnutá rodit doma, čím blíže ale její porod je, tím větší mám strach. Byl bych mnohem raději, kdyby manželka rodila pod dohledem lékařů. Bohužel si ale začínám myslet, že svou ženu již nedokáži přesvědčit, proto mi nezbývá než doufat, že všechno bude v naprostém pořádku.

Článek byl zpracován na základě příběhu čtenáře, který nám jej zaslala pomocí e-mailu. Fotografie jsou pouze ilustrační a jména osob byla na žádost čtenáře pozměněna.

Autor: Nikol Kolomazníková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články