Souboj století: Inteligentní počítač strčil šachového velmistra Kasparova do kapsy. Prozradíme vám, jak se to stalo

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Deep Blue
Zdroj: James the photographer, CC BY 2.0 , via Wikimedia Commons / Copyright 2007, S.M.S.I., Inc. - Owen Williams, The Kasparov Agency., CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons

Technologie jde stále kupředu. Důkazy se objevují téměř každým dnem, na planetě Zemi vznikají nové a nové vymoženosti. Některé nám usnadňují život, jiné jsou spíše pro zábavu. Počítač, který porazil v šachu člověka, vznikl v podstatě na základě finanční sázky.


Psal se rok 1997 a ve světě šachového sportu došlo k něčemu, co nikdo nečekal. Počítač s názvem Deep Blue poprvé porazil člověka. A to ne jen tak někoho.

Deep Blue se zapsal do historie, protože dokázal v šachu přemoci velmistra, který se už několik let pyšnil tím, že je neporazitelný. Garryho Kasparova.

Za 100 000 dolarů

Všechno to začalo finanční nabídkou. Universita Carnegie Mellon nabídla odměnu sto tisíc amerických dolarů každému, kdo dokáže vytvořit počítač prokazatelně dobrý v hraní šachů.

Trvalo to pět let, než Feng-hsiung Hsu vytvořil model, na základě kterého by sestavil skutečný stroj, který by požadavek dokázal splnit. Přístroj se jmenoval ChipTest.

I když mu lidé zpočátku nevěřili, nakonec se stal základem pro Deep Blue. Počítač začal vyhrávat šachové zápasy a svému tvůrci přinesl hodně slávy.

Na vrchol ho dostal ve chvíli, kdy porazil zkušeného mistra Garryho Kasparova. Ten se v Rusku proslavil nejen jako šachista, ale také jako politik a podnikatel.

V roce 1996 počítač proti Kasparovovi vyhrál jednu hru z deseti. Aby jeho tvůrce získal finanční odměnu, bylo třeba vyhrát celý turnaj. Proto stroj vylepšil a po roce porazil velmistra úplně.

Kasparov udělal zbytečnou chybu

Podle všeho by počítač nad člověkem nejspíš nevyhrál. Když ale v závěrečném zápasu Kasparov a Deep Blue remizovali, byl hráč natolik zmaten technikou, že udělal zbytečnou chybu.

Podle odborníků to byla chyba, kterou by si nemohl dovolit ani začátečník v šachu, ale jelikož byl Kasparov pod tlakem a bál se, že ho technika porazí, nesoustředil se.

Právě kvůli tomu byl nakonec poražen. Odvetu pak odmítl, protože se cítil zahanben. Feng-hsiung Hsu si odnesl právem vydělané peníze.

Můžeme s napětím čekat, čím nás vědci a programátoři překvapí v budoucnu, protože, jak všichni víme, technologie jde kupředu a nic ji nezastaví.

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články