Jak se stát programátorem?

od Šárka Cvrkalová
3 minuty čtení
programator
Zdroj: Shutterstock

Programátoři jsou v jistém slova smyslu digitální architekti, kteří se věnují navrhování technologických prvků a funkcí, jež všichni považujeme za samozřejmost. Jedná se o fantastickou profesi, a pokud jste se někdy přistihli, že přemýšlíte nad ozubenými kolečky stojícími za nepříliš metaforickým strojem internetu, pravděpodobně vás zajímalo i to, jak se stát programátorem.

Vezměte v úvahu všechno, co jste doposud na internetu dělali. Pokud jste jako většina technicky zdatných lidí, zřejmě si akorát kontrolujete e-mail, procházíte kanály sociálních sítí a surfujete po webových stránkách. Zamyslete se ale někdy nad tím, kolik práce bylo vynaloženo na virtuální platformy, jež každý den navštěvujete.

Věřte tomu, nebo ne, ale za každou z webových stránek, aplikací a her, které během několika sekund prolistujete, stojí hodiny programátorské práce.

Programátor má před sebou fantastickou profesní dráhu s velkým potenciálem růstu, a proto je na čase přemýšlet nad tím, jestli se náhodou nezaměřit na IT a programování jako takové. Existují totiž rekvalifikační kurzy i pro úplné začátečníky.

Jedním z důvodů, proč jsou programátoři na svou práci tak pyšní, je skutečnost, že jsou alespoň částečně zodpovědní za utváření struktur, které lidé v moderním světě používají ke komunikaci a zapojení do svých komunit.

Stejně jako architektonický styl budovy odráží společnost, ze které vzešla, tak i vývoj webového designu odráží měnící se módu, víru a technologie doby. Chcete se stát součástí tohoto zásadního „architektonického“ vývoje? Jestli ano, v následujících řádcích vám prozradíme, jaké kroky musíte udělat.

  1. Rozhodněte se, o jaké odvětví máte zájem.
  2. Určete si jazyky, které se chcete učit.
  3. Přihlaste se na rekvalifikační kurz.
  4. Začněte pracovat na vlastních projektech.
  5. Hledejte práci.

Velkou výhodou je, že je jedno, v jakém městě bydlíte. Ať už je to Praha, Brno, nebo Plzeň, protože programátor se uživí opravdu všude.

1. Rozhodněte se, o které odvětví máte zájem

Jestliže uvažujete o tom, jak se stát programátorem, vaším prvním krokem by mělo být určení obecného směru kariéry. Zamyslete se nad tím, proč se chcete stát programátorem. Kam plánujete směřovat? Co chcete dělat? Čeho byste rádi dosáhli?

I když si průměrný laik možná spojuje programování nejvíce s technologiemi, pracovní místa jsou k dispozici téměř v každém odvětví. Podniky v každém odvětví potřebují webové vývojáře a programátory, takže talentovaný programátor může začít pracovat v jakémkoli oboru od umělé inteligence a kybernetické bezpečnosti přes sociální služby, zdravotnictví, finanční služby až po zemědělství.

2. Určete si jazyky, které se chcete naučit

S ohledem na výše uvedené je možná užitečnější zaměřit se na to, zda byste měli zájem o programování na front-endu nebo back-endu. Ačkoli je v obou případech základem mnoho stejných dovedností, každá kategorie má své vlastní zaměření a vyžaduje odlišný soubor dovedností.

Ti, kdo pracují v oblasti vývoje front-endu, se zabývají především tou částí webových stránek, s níž uživatelé komunikují. Front-end vývojáři určují vizuální vzhled webu, řídí jeho chování a zabývají se jeho obsahem a strukturou. Jejich úkolem je maximalizovat efektivitu, užitečnost, výkon a odezvu, a zajistit tak přístupnost všem uživatelům.

Back-end vývojáři, jak se dá podle názvu očekávat, pracují v zákulisí a zabývají se serverovou stránkou programování. Tito vývojáři pracují s knihovnami, systémovými komponentami a datovými strukturami, které uživatelé nikdy na vlastní oči neuvidí, a taktéž zajišťují, aby program fungoval tak dobře, jak jej vývojář front-endu připravil.

Jakmile si určíte zaměření, stanovíte si i jazyky, které se chcete během rekvalifikačního kurzu učit.

3. Začněte se učit

Existuje nespočet způsobů, jak mohou začínající programátoři získat dovednosti, jež potřebují k tomu, aby se stali profesně konkurenceschopnými a našli si skvělou práci. Způsob, který si vyberete, závisí na vaší situaci a zdrojích, jaké máte k dispozici.

Možná budete muset zvážit, kolik času můžete věnovat učení se programátorským dovednostem. Pokud teprve začínáte svou kariéru a máte našetřeny nějaké peníze, rozhodněte se pro denní studium, abyste se rychleji posunuli ve své nové kariéře. V případě však, že máte nějaké závazky nebo potřebujete příjem, který vám poskytuje současná práce na plný úvazek, je pro vás vhodný rekvalifikační kurz. I přes úřad práce si můžete zajistit různé kurzy.

4. Zahájení vlastních projektů

Bez ohledu na to, jakou vzdělávací cestu si vyberete, je zahájení vlastních programátorských projektů skvělým způsobem, jak získat zkušenosti a rozvíjet své dovednosti. Tyto projekty můžete ukázat při žádosti o zaměstnání a účast na rozsáhlých programátorských iniciativách vám umožní navázat cenné kontakty v oboru.

Psaním vlastního kódu a jeho publikováním využijete teoretické znalosti, které jste se naučili v kurzu, a přetavíte je do praktické aplikace. Možná si to teď neuvědomujete, ale dobře zásobené portfolio úspěšných projektů ukazuje zaměstnavatelům vaše schopnosti jasněji, než by to kdy dokázal jakýkoli dobře naformátovaný životopis.

5. Začněte hledat práci

Kroky k zahájení kariéry programátora jsou podobné jako v jiných oborech. Budete si muset vytvořit životopis, shromáždit profesní reference a dát dohromady veřejně přístupné portfolio. Účast na konferencích a kolektivních programátorských akcích vám také pomůže navázat kontakty a lépe poznat obor.


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články