Cyber hygiena je důležitá nejen pro náš počítač

od Nikola Jaroschová
3 minuty čtení
Zdroj: 123RF.COM

Dodržování kybernetické hygieny je v posledních letech velmi důležité. Nejen, že ochráníte své soukromí či důležité pracovní soubory, ale také můžete výrazně prodloužit život veškerým svým technickým zařízením a usnadnit si práci při tvorbě některých dokumentů.

Pokud pracujete s počítačem denně, existuje velká pravděpodobnost, že ho budete za pár let muset vyměnit za nový. Technologie však vždy něco stojí a každý rok, který svému starému příteli přidáte, je proto dobrý. Prozradíme, jaké zásady cyber hygieny dodržovat.

Nastavte si jasné hranice

Zdroj: 123RF.COM

Některé aplikace po vás budou požadovat přístup k vašim osobním souborům, fotografiím, zeměpisné poloze a dalším věcem přímo se týkajících vaší osoby. Nastavte si tedy u všech jasné hranice, jak až mohou do vašeho soukromí zasahovat. U některých samozřejmě povolíte daleko více, protože je to třeba. Je však možné, že i obyčejný poznámkový blok ve vašem telefonu má přístup k vaší poloze a to rozhodně není nutné. Projdete v chytrém telefonu i počítači všechny programy a důsledně zkontrolujte, zda neposkytujete majiteli aplikace více, než je třeba. To vám zajistí nejen větší bezpečí před nežádanými viry, nabídkami či možnými podvodníky. Aplikace také poběží svižněji a bez větších problémů a budou méně zatěžovat systém.

Rozlišujte soukromí od práce

Nepoužívejte stejné aplikace pro řešení soukromých a pracovních záležitostí. Víme, že Facebook je skvělým komunikačním nástrojem, doporučujeme však vyzkoušet i jiné cesty. A pokud lpíte na jediné sociální síti, vytvořte si tedy alespoň dva speciální účty a nemíchejte povinnosti s prací.

Lépe se vám tím pádem bude pracovat a povedete i lepší osobní život. Pracovní chat totiž k večeru vypnete a nehrozí tak, že v osm hodin večer narazíte na zprávu, která vás vystresuje a pokazí vám například rodinné sledování oblíbeného seriálu.

Dejte pozor na soukromí

Pokud jste přes internet propojení s lidmi, které úplně neznáte osobně či jim ne příliš důvěřujete, nastavte si vždy takový filtr, jaký uznáte za vhodný. Většina aplikací vám umožní odlišit jednotlivé uživatele, zatímco vaše rodina a blízcí tak o vás uvidí veškeré informace, kolegové z práce se dostanou pouze k podstatným věcem, které jim ukázat chcete.

Pozor na hesla

Zdroj: 123RF.COM

Občas sice každého z nás vytáčí, že naše heslo musí obsahovat alespoň dvě číslice a velké písmeno, u některých webů nám však tato skutečnost může zachránit nejen soukromí, ale také počítač. Jsou to totiž často právě slabá hesla, která obvykle nějaký způsobem mohou vést k zavirování počítače. To později znamená buď jeho celkovou výměnu, nebo poměrně vysoké finanční náklady na odvirování.

Zálohujte a mažte staré soubory

Nechcete přijít o důležitá data? Zálohujte je alespoň na dvou místech. Ideální jsou internetová úložiště či pevné disky. Kdykoli se s vaším počítačem něco stane, máte fotky, dokumenty, videa i audio soubory bezpečně uložené. Pokud vše navíc přesunete na stálé úložiště, můžete původní verze z počítače vymazat a opět tím zrychlit jeho chod a prodloužit mu život.

Zbavte se nepotřebných programů a nenechávejte si staré účty

Pokud jste našli alternativu k některému z programů, doporučujeme ten starý odinstalovat. Často možná doufáte, že ho v budoucnu ještě využijete, není však takový problém opět program po půl roce nainstalovat. Dříve, než staré aplikace z počítače vyhodíte, zbavte se však také nepotřebných uživatelských účtů.

Mějte rádi sebe, své soukromí i technologii, která vám v životě tolik pomáhá. Dodržování těchto jednoduchých pravidel je snadné a zbavit vás může opravdu velkého množství komplikací.

Autor: redakce


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články