Kanibal Issei Sagawa: Z vraždícího monstra se stala vážená celebrita. Podívejte se, jak k takové zvrácenosti vůbec došlo

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Issei Sagawa
Zdroj: Profimedia

Japonský vrah, kanibal a nekrofil se stal známým vraždou Renée Harteveltové v Paříži v roce 1981. Byl zatčen, ale spravedlnosti nakonec unikl. Sagawovy zločiny, okolnosti propuštění a rozhodnutí vydat se na dráhu celebrity vedly k mezinárodní publicitě.

Sagawa se narodil do zámožné japonské rodiny v roce 1949 v Kóbe. Učitelé ho popisovali jako křehkého introvertního chlapce se zájmem o literaturu. Jeho kanibalistické touhy se objevily již v první třídě a brzy se začaly rozvíjet.

Neúspěšný pokus o snědení

O první čin se pokusil při studiu na univerzitě Wako v Tokiu, kdy si vyhlédl vysokou německou studentku a sledoval ji až k ní domů. Zatímco spala, vloupal se do jejího bytu s úmyslem odříznout jí část hýždí a odnést si maso domů.

Němka se však probudila a podařilo se jí Sagawu přeprat. Policie ho obvinila z pokusu o znásilnění a Sagawa se rozhodl své skutečné úmysly neprozrazovat. Obvinění bylo staženo poté, co jeho bohatý otec studentce nabídl štědré finanční odškodnění.

Večeře v Paříži

Issei Sagawa získal magisterský titul z anglické literatury a přestěhoval se do Paříže, aby pokračoval v doktorském studiu literatury na Sorbonně. Spřátelil se zde se svou spolužačkou, Holanďankou Renéé Harteveltovou. 11. června 1981 ji pozval na večeři do svého bytu pod záminkou úkolu z poezie.

Tehdy dvaatřicetiletý Sagawa cítil, že je malý, slabý a ošklivý a chtěl prý krásnou a zdravou kamarádku zabít a sníst proto, aby vstřebal její energii do svého těla.

Spolužačku střelil zezadu do krku, její mrtvé tělo zneužil a rozřezal ho na kousky. Jednotlivé části těla zkonzumoval, a to vařené i syrové, zbytek schoval do ledničky.

Francouzská policie ho zadržela po čtyřech dnech poté, co se zbylých částí těla snažil zbavit. Ve dvou kufrech je odnesl k jezeru do Bouloňského lesíku, kam je chtěl hodit.

Otec mu sehnal špičkového právníka. Přestože byl držen téměř dva roky ve francouzské vyšetřovací vazbě, nakonec byl shledán legálně duševně nemocným.

Ještě ve vazbě ho navštívil japonský spisovatel Yomota, který následně vydal Sagawův biografický román. V něm byla naplno popsána vražda a zkonzumování holandské studentky. Náhlá publicita kolem japonského kanibala vedla francouzské úřady k rozhodnutí deportovat ho zpět do vlasti.

Po příjezdu do Japonska byl Issei Sagawa okamžitě poslán na tokijskou psychiatrii. Odborníci ho prozkoumali a dospěli k závěru, že jediným motivem vraždy byla jeho sexuální zvrácenost.

Mezitím byla všechna obvinění ve Francii zrušena a japonské úřady tak nemohly Sagawu legálně zadržet. Strávil tedy pouze patnáct měsíců na psychiatrii. 12. srpna 1986 odešel jako svobodný muž.

Z kanibala celebritou

Od té doby vystupoval na různých akcích jako host, řečník a komentátor a žil život jako celebrita. Účinkoval v několika dokumentárních filmech o kanibalismu, vydal další knihy a recenzoval japonské restaurace pro japonský týdeník.

V roce 2011 Sagawa v rozhovoru zmínil, že žít neslavný život vraha a kanibala byl hrozný trest.

V roce 2013 utrpěl infarkt a s ním trvalé poškození nervového systému. V současnosti žije sám a je odkázaný na péči svého mladšího bratra a pečovatelů.

Jeho příběh v průběhu let inspiroval řadu uměleckých děl včetně písně Too Much Blood od skupiny Rolling Stones.

Autor: Michaela Pauerová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články