Kat Albert Pierrepoint: Muž s krvavým snem popravil téměř 500 lidí. Pohled do očí pravdy vše změnil

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Albert Pierrepoint
Zdroj: SchroCat, Public domain, via Wikimedia Commons

Každý z nás má jako malý svůj sen. Ty sny se ale postupem času mění, protože si uvědomíme, že stát se učitelkou nebo doktorkou, jak jsme si přáli v jedenácti, není nic pro nás. Jenže Albert Pierrepoint se svého snu nevzdal ani později.

Už v jedenácti letech Pierrepoint toužil stát se katem. Zločince popravoval jeho otec i dědeček a on to bral jako službu lidem. Chtěl trestat ty, kteří si to zasloužili.

Cesta k jeho kariéře byla dlouhá a trnitá, nakonec se ale stal proslulým katem, kterému pod rukama na šibenici prošly stovky odsouzenců.

Jeho kariéra stoupla v poválečných dobách

Pierrepoint se narodil v roce 1905. O sedmnáct let později zemřel jeho otec a on zdědil všechny jeho poznámky a deníky plné vyprávění o práci popravčího. To ho utvrdilo v tom, že chce skutečně vykonávat toto řemeslo.

Začal se na úřadech ucházet o místo kata, ale pozice byly dlouho obsazeny. Až v roce 1932, kdy jeden z katů odešel, byl Pierrepoint konečně přijat. Jenže se musel zaučovat a jeho první poprava proběhla až roku 1941.

Brzy se ale ukázalo, že má na utahování smyčky talent, a začalo mu být přidělováno víc a víc poprav. Těsně po druhé světové válce popravil více než dvě stě válečných zločinců.

Tehdy Pierrepoint jezdil do Německa i Rakouska jen proto, aby tam vykonal popravu, a zase jel dlouhé kilometry zpět. Ale jemu to nevadilo, konečně žil svůj sen.

27. března 1948 se proslavil jako hrdina, který popravil třináct extrémně nebezpečných zločinců v jednom dni. Celkově se počet jeho obětí pohybuje mezi čtyřmi a pěti sty.

Kariéru ukončil případ jeho kamaráda

Pierrepoint si začal poměrně dost vydělávat, a nakonec si mohl založit i malou hospůdku. Právě v té se ale jednoho dne opil jeho kamarád, který při cestě domů spáchal zločin, za který byl odsouzen.

Ten večer prý ještě před jeho odchodem z hospody společně s Pierrepointem oslavovali a bavili se. Kata tehdy ani nenapadlo, že o nějaký čas později bude kamaráda věšet na šibenici.

Přestože podle mnohých právě tento případ odstartoval jeho pochybnosti o tom, že práci, kterou vykonává, si možná nikdy nepřál, ještě dalších pět let jako kat fungoval.

Jeho poslední případ se konal 13. července 1955. Tehdy oběsil ženu jménem Ruth Ellis odsouzenou za zastřelení svého násilnického přítele. Jenže k jejímu případu přistupoval svět rozpolceně.

Podle mnohých si totiž její manžel, který ji opakovaně napadal a bil, smrt zasloužil. A Pierrepoint byl částečně nakloněn této verzi. Přesto musel ženu popravit. S tímto případem ale popravil i svou kariéru.

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články