Bratři zavraždili své rodiče. Diváci sledovali soud u televize

od Markéta Krejčí
3 minuty čtení
Bratri Menedezove
Zdroj: Profimedia

Kubánský emigrant a jeho žena byli jednoho dne nalezeni mrtví ve svém domě. Jejich vražda byla brutální, obdrželi patnáct ran ze dvou brokovnic. Když skončilo vyšetřování, nikdo nemohl uvěřit tomu, že zabíjeli jejich dva synové. Proces s nimi byl senzací, vysílal se totiž živě v televizi.

José Menéndez se narodil na Kubě, v 50. letech se ale rozhodl odejít do Spojených států, kde zůstával u svého bratrance. Nejprve se živil jako umývač nádobí, brzy se mu ale začalo dařit.

Získal univerzitní stipendium na plavání, začal pracovat jako manažer a vzal si místní královnu krásy, se kterou měl dva syny. Zkrátka zhmotněný americký sen.

Úspěšný otec a úspěšné děti?

V 80. letech se mu začalo dařit ještě více. Stal se šéfem nahrávací společnosti a spolupracoval například se skupinou The Eurythmics. S rodinou se přestěhoval do Los Angeles, a to do luxusního domu, který dříve obýval například i Elton John či Michael Jackson.

Jak už to u úspěšných lidí bývá, José byl na sebe i na svou rodinu velmi přísný. Především pak na své dva syny. Starší Lyle se snažil uspět jako špičkový tenista a zároveň studoval na Princetonu. Erik se také věnoval tenisu, dokonce byl lepší než jeho starší bratr.

profimedia

Zdroj: Profimedia

Jejich otec je ve sportu velmi podporoval, možná až příliš. Jeho perfekcionismus měl na hochy spíš opačný účinek. Erik se záhy dostal do špatné společnosti a měl pak problémy se zákonem. Lyle byl zase vyhozen z univerzity kvůli plagiátorství.

Masakr v domě

To, co se ale stalo 20. srpna 1989, nikdo nečekal. Bratři uvedli, že se vydali do kina, jeden z nich však zapomněl doma občanský průkaz. Když se pro něj vrátil, našel své rodiče zavražděné.

Oba byli zastřeleni dvěma brokovnicemi, z nichž bylo vypáleno nejméně 15 ran. Policie tento brutální čin nejprve připisovala nějaké rozzuřené skupině, nejpravděpodobněji mafii.

Nakonec přišlo přiznání

Zatímco policie vyšetřovala, mladíci se chovali velmi podivně. Spíš než jako smutní sirotci, se začali chovat jako čerství milionáři. Což vlastně i byli. Po svém otci zdědili 14 miliónů dolarů, během šesti měsíců dokázali utratit 700 000. Většinou za drahá auta, hodinky či dovolené.

Erik ale nadále pokračoval ve své loupežné činnosti, a byla mu proto soudem nařízena terapie s doktorem Ozielem. Tomu se měl přiznat, že zavraždil své rodiče. Lékař si mladíkovo přiznání dokonce nahrál.

Brzy nato policie postavila oba bratry před soud. Tam se nejvíce řešilo, zda spadají nahrávky od psychiatra k lékařskému tajemství.

Otec jako monstrum?

Po dvou letech soudních tahanic byly dvě ze tří pásek k soudu připuštěny. Bratři se nakonec přiznali. Svou vinu se snažili zmírnit vykreslením jejich otce, kterého obviňovali z psychického i fyzického násilí, ale také ze sexuálního obtěžování.

Soudní proces byl také zajímavý tím, že byl živě vysílán na nové americké televizi Court TV. Pro diváky nabízela téměř čtyřiadvacetihodinové zpravodajství, přenosy ze soudní síně i zpravodajství o případu. Pro diváky to byla jakási zvrácená telenovela.

Dostali doživotí

Soud ale rozsudek nevynesl, porota se nebyla schopna dohodnout, zda se jednalo o vraždu, či o sebeobranu. Proces tedy začal v roce 1995 znovu. Tentokrát ale bez přítomnosti veřejnosti.

Bratři byli nakonec odsouzeni za vraždu prvního stupně, a to na doživotí bez možnosti podmíněného propuštění. O nešťastné události bylo natočeno několik filmů a televizních minisérií.

Zdroj: Biography.com
Autor: Markéta Mladá


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články