Masakr v Hungenfordu: Když psychicky narušený jedinec projde psychotesty. Příběh nahání husí kůži i po letech

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Masakr v Hungenfordu
Masakr v Hungenfordu

Dodnes se jedná o jeden z největších útoků střelnou zbraní, při němž pachatel povraždil několik náhodných lidí a další desítky jich zranil. Teprve sedmadvacetiletý mladík Michael Robert Ryan střílel zdánlivě bez důvodu.

Vše se odehrálo 19. srpna roku 1987. Mladík, který žil od dětství pouze s matkou, trpěl podle mnohých lékařů schizofrenií. Jeho psychický stav mohl mít co do činění s tím, že ho matka jako malého týrala.

Nezaměstnaný údržbář měl ve svém držení tři zbraně, a to zcela legálně. Prošel psychotesty i zkouškami a nikoho ani nenapadlo, že jednoho dne využije automatickou zbraň a dvě brokovnice k masakru, při kterém zemře šestnáct lidí.

Střílel a podpaloval, nevynechal ani policisty a záchranáře

Bylo zhruba půl jedné, když Ryan přesvědčil náhodnou ženu na ulici, aby své dvě děti zavřela v autě. Poté ji vzal do křoví, kde ji třinácti ranami do zad popravil. Dětem se podařilo utéci a přivolat pomoc, to už byl ale útočník na cestě do svého domu.

Po cestě zastřelil obsluhu čerpací stanice a ukradl větší množství benzínu. Ten použil k zapálení vlastního domu. Později shořel nejen ten, ale i tři nemovitosti v okolí. Bez lítosti zastřelil své sousedy i vlastní matku.

Pak pokračoval v cestě do města. Kdokoli se mu postavil do cesty, byl ihned zastřelen či postřelen. Tou dobou už policie měla o útočníkovi informace, avšak dopadnout ho nebylo snadné.

Ryan útočil na záchranáře, kteří se snažili pomoci raněným, střílel po policistech, kteří ho pronásledovali. Celou akci navíc rušili novináři, kteří se snažili získat co nejvíce informací.

Když Ryana začal pronásledovat policejní vrtulník, zabarikádoval se ve škole, do které kdysi sám chodil. Jelikož byly letní prázdniny, kromě pár lidí z personálu se zde naštěstí nikdo nenacházel.

Nikdo neví, proč útočil. Sebevraždu spáchal dřív, než řekl světu pravdu

Poté, co se Ryan zabarikádoval v jedné ze tříd své bývalé školy, byla budova obklíčena policisty. Ti se pokoušeli se střelcem vyjednávat. Dostali také od zaměstnanců budovy tipy, kudy se dovnitř nepozorovaně dostat.

Ryan střílel na všechny kolem a vyhrožoval, že u sebe má i granát, což se nakonec nepotvrdilo. Vyjednávání k ničemu nevedlo, Ryan se odmítal vzdát a křičel, že to, co se stalo s jeho matkou, byla chyba.

V 18:52 se střelil do hlavy. Na místě byl mrtev. Proč své činy spáchal, není dodnes nikomu zcela jasné. Podle mnohých lékařů trpěl už roky depresemi a schizofrenií.

Mnozí také tvrdí, že Ryan nedokázal pochopit a přijmout svět takový, jaký byl. Jeho poslední věta před smrtí údajně zněla: „V Hungerfordu musí být jednou za čas trochu nepořádek.“

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články