Švec Jíra měl z pekla štěstí. Následky nehody však nese dodnes a odmítá prozradit zásadní informaci

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
o princezne jasnence a letajicim sevci
o princezne jasnence a letajicim sevci

Herec Jan Potměšil se proslavil například jako švec Jíra z pohádky O princezně Jasněnce a létajícím ševci. Později získal několik rolí ve filmech a seriálech, kde už byl typický pro svůj invalidní vozík. Své zranění z autonehody překonal, dodnes navíc tvrdí, že nikdy neprozradí viníka.

Vážná autonehoda upoutala herce na invalidní vozík roku 1989. On se ale podle svých slov podruhé narodil. Velmi dlouho to totiž vypadalo, že Jan Potměšil svým zraněním nakonec podlehne.

Sedm procent na přežití

Jan Potměšil se tehdy vracel domů z divadla po večerním představení. Seděl na zadním sedadle automobilu, vpředu seděl jeho herecký kolega Jan Kačer a řidič, kterého Potměšil odmítá jmenovat.

Když došlo k nehodě, auto Potměšila přimáčklo pod sebe. S velmi vážnými poraněními páteře a hlavy skončil v nemocnici. Podle doktorů neměl více než sedm procent šance na přežití. Až po třech měsících se probudil z kómatu.

Sám herec to popisuje tak, že když se probral, netušil, kde je, ani který je měsíc. Když mu ale jeho rodina později oznámila, že se Havel už stal prezidentem, uvědomil si, že musely uběhnout týdny.

Zdroj: David Sedlecký / CC BY-SA

Začal mu nový život

Když si Potměšil uvědomil, co všechno prožil, kolik strachu způsobil svým blízkým a jaký kousek byl od smrti, došlo mu, že invalidní vozík je v jeho případě spása. Uviděl před sebou najednou otevřené nové dveře a rozhodl se začít nový život, ovšem se vším, co měl do té doby rád.

I když si nějaký čas na pohybové omezení zvykal, nakonec se vrátil k herectví, rád lyžuje, jezdí do zahraničí, snaží se věnovat všemu tak, jako když byl zcela zdravým člověkem.

Navíc si prý uvědomuje, že řidič tehdy za nehodu nemohl a nemá mu vůbec nic za zlé. Kromě pár vyvolených tak nikdo neví, kdo tehdy zranění Janu Potměšilovi způsobil. On si podle svých slov toto tajemství vezme do hrobu.

I po zranění se herec několikrát objevil na televizních obrazovkách. I se svým vozíkem si zahrál například ve filmech V erbu lvice, Jméno rodu Rubín nebo Bony a klid 2.

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články