Obávaný Lucifer z pohádky S čerty nejsou žerty už strach nenahání. Po 36 letech vás jeho milá tvář zahřeje u srdce

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
S certy nejsou zerty
S certy nejsou zerty

Bez pohádky S čerty nejsou žerty by snad ani nemohly být Vánoce. Každoročně baví diváky všech generací a ukazují, že dobro vždy zvítězí nad zlem. Nezapomenutelnou postavou je rozhodně pán pekel Lucifer v podání Karla Heřmánka, který se v roli doslova vyřádil a málem přišel k úrazu.

Ačkoliv je úspěšný český herec Karel Heřmánek rodákem z Prahy, herectví vystudoval v Brně. Po absolutoriu na JAMU se nevrátil zpátky do Prahy, ale zůstal v moravském hlavním městě a nastoupil do angažmá v Divadle Na provázku.

Začínal v Brně

Zde se spřátelil s Pavlem Zedníčkem a Jiřím Bartoškou a společně vedla jejich cesta oklikou přes Ústí nad Labem zpět do Prahy, kde Heřmánek koncem osmdesátých let zakotvil v Divadle Na zábradlí.

Před kameru se poprvé postavil v roce 1972, kdy účinkoval v televizním filmu Uprostřed babího léta ve stepi zahoukal vlak.
Film byl ale propadákem a větší úspěch herec zaznamenal až koncem sedmdesátých let, kdy se objevil ve filmech Na pytlácké stezce nebo Smrt stopařek.

Role Lucifera mu sedla

Největší slávu mu rozhodně přinesla role obávaného Lucifera v kultovní pohádce S čerty nejsou žerty.

Svou roli si náležitě užil. I když se ho režisér Hynek Bočan ze začátku snažil krotit, nakonec ztvárnil postavu Lucifera dokonale a diváky baví dodnes.

Při natáčení ale málem přišel k úrazu. Od jisker měl totiž propálený plášť svého kostýmu.

Po několika menších nehodách byla dokonce posílena požární bezpečnost a v pohotovosti byla i sanitka.

Pro natočení lokací Pekla byly využity jeskyně nedaleko Sloupu v severních Čechách. Mlýn Petra Máchala se zase nacházel v obci Střehom.

Tam byl údajně celý štáb ubytovaný a večer si u ohně dlouho povídali a odreagovávali se po dlouhém natáčecím dni.

Zdroj: Profimedia

Úspěšný byl i v divadle

Ve stejném roce se ještě objevil jako typický žižkovský frajer v komedii Fešák Hubert. Mezi další významné filmové role určitě patří postava Lea Poppera ve snímku podle předlohy Oty Pavla Smrt krásných srnců.

Jeho filmová kariéra čítá několik desítek filmů, ale on nezahálel ani v divadle.

Poté, co se počátkem devadesátých let rozpadlo Divadlo Na zábradlí, založil nové Divadlo Bez zábradlí, kam přešla většina herců z původního divadla.

Úspěšný principál a vzorný manžel

V jeho čele stojí dodnes a s řízením mu pomáhá manželka, bývalá hlasatelka Hana Heřmánková.

S tou se potkal v osmdesátých letech díky práci v dabingu. Svůj hlas propůjčil Doylovi v oblíbeném britském seriálu Profesionálové.

Jeho první manželkou byla zubní lékařka, se kterou měl dvě dcery a nerozešli se v dobrém.

Jeho druhou ženou se stala již zmíněná za svobodna Hana Vávrová. Společně přivedli na svět tři syny. Nejstarší z nich Karel jde v otcových šlépějích, kromě divadla se objevuje i v seriálech.

Karel Heřmánek letos oslavil už třiasedmdesáté narozeniny. Přestože jeho hlavu zdobí šediny, na svůj věk rozhodně nevypadá a stále aktivně pracuje.

Autor: Karolína Stoczková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články