Návrat do budoucnosti: Marty se krutou diagnózu dozvěděl velmi mladý. Po 35 letech se na něm parkinson značně podepsal

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Navrat do budoucnosti
Navrat do budoucnosti

Ani slavným umělcům se nevyhýbají vážná onemocnění. Jedním takovým je i drobný herec Michael J. Fox, který se krutou diagnózu dozvěděl už ve třiceti letech. Jak se s tím srovnal a kdo mu nejvíce pomohl?

Michael Andrew Fox je rodákem z Kanady, kde se narodil v roce 1961. Jako dítě chtěl být hokejistou, ale se svým malým vzrůstem nebyl příliš vhodným kandidátem pro tento typ sportu.

Vystudoval střední hereckou školu ve Vancouveru, kde mu učitel tvrdil, že kvůli svému malému vzrůstu nemůže moc uspět, ale stal se opak.

V patnácti získal svou první roli v seriálu Leo and Me. Hrál v něm desetiletého kluka, ačkoliv byl o pět let starší.

Ve světě showbyznysu se rozhodl vystupovat pod jménem Michael Fox, ale protože už herec se stejným jménem existoval, přidal do jména zkratku J., která se mu líbila víc než A.

Slibný začátek kariéry

V roce 1982 získal hlavní roli v seriálu Rodinná pouta a stal se z něj známý televizní herec.

V té době už režisér Robert Zemeckis začal chystat svůj slavný sci-fi film Návrat do budoucnosti. Pro hlavní roli si vybral Michaela, ale když volal režisérovi seriálu Rodinná pouta, netušil, že tuto nabídku před Michaelem zatají.

Vybral si tedy jiného herce, ale protože se mu nelíbil, zkusil zavolat napřímo Michaelovi a zeptat se, proč roli nechtěl.

Zdroj: Profimedia

Vše se vyjasnilo a Michael roli přijal. Postava Martyho ho doslova katapultovala mezi hollywoodské hvězdy. Spolu s doktorem Brownem v podání Christophera Lloyda, který vyrobil stroj času, odcestují do minulosti, celkem ve třech filmech.

Z banality se stalo závažné onemocnění

V roce 1990, když natáčel film Doktor Hollywood, si po náročném dni všiml, že se mu třese malíček. Nejdřív to přisuzoval banálnímu přeležení, když se ale přidávaly další prsty a postupně začal kulhat, snažila se ho manželka Tracy donutit zajít k lékaři. V té době začal mít také problémy s alkoholem.

Ve věku třiceti let si vyslechl krutou diagnózu. Parkinsonova choroba. Zoufalý Michael upadl do depresí, které řešil alkoholem a popíráním pravdy. Doktoři mu tehdy řekli, že za pár let se sám ani nepostaví. Pomohlo mu až smíření se s nemocí, ve kterém hlavní úlohu hrála jeho rodina.

S manželkou Tracy má čtyři děti. V roce 1998 podstoupil operaci mozku a veřejně přiznal své onemocnění.

Naplno se zapojil do podpory boje s nemocí, založil nadaci na její výzkum a snaží se vše brát s humorem. Dnes devětapadesátiletý herec vypadá i přes onemocnění velmi dobře a stále se věnuje herectví.

Autor: Karolína Stoczková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články