Jendu z filmu Ať žijí duchové! byste dnes nepoznali. Takto vypadá po 43 letech

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
At ziji duchove Jenda
At ziji duchove Jenda

Když se konal konkurz na obsazení rolí v oblíbeném dětském filmu Ať žijí duchové!, Jirka Procházka uspěl ve velké konkurenci a srdce Leontýnky si ihned získal. Proč talentovaný chlapec pověsil herectví na hřebík?

Dětský herec Jiří Procházka se narodil v roce 1964 a svou životní roli získal v útlém věku. Bylo mu teprve třináct, když ho obsadili do hlavní role Jendy Dlouhého ve filmu Ať žijí duchové!

Zakoukal se do krásné Leontýnky a do něj se zase zakoukaly holky skrze filmové plátno, a dokonce i představitelka Leontýnky Dana Vávrová.

To byl zřejmě jeden z důvodů, proč roli dostala. Režisér Oldřich Lipský si jejího zalíbení v Jiřím všiml už na konkurzu.

Ve všech scénách si nezahrál

Jirka během natáčení filmu na chvíli onemocněl a musel za něj zaskakovat jeho spolužák, který mu byl velmi podobný.

Natáčel však jen scény, kdy byl Jenda zády ke kameře a nemluvil. Na natáčení dodnes velmi rád vzpomíná.

Zdroj: Profimedia

O rok později se ještě objevil ve filmech Leť, ptáku, leť! a Kondor létá vysoko. Poté si zahrál ve třech dalších filmech a jeho kariéra skončila.

Zkoušel se dostat na konzervatoř, ale neuspěl. Mimo herecký plac mu to velmi dobře šlo i na fotbalovém hřišti. Rozhodl se fotbalu naplno věnovat, a dokonce dostal nabídku nastoupit do Sparty.

Ani sport nebyl konečná

Při sportovní kariéře se neúspěšně snažil vystudovat elektroprůmyslovku, ale nakonec se vyučil kadeřníkem.

Ani toto povolání ho ale dnes neživí a je jen koníčkem.

Stále ho to totiž táhlo k umění, až nakonec zvítězila hudba. Působí jako zpěvák v kapele Repete a dodnes s ní zpívá písničky ze svého nejslavnějšího filmu Ať žijí duchové!, kde je mimochodem zpíval sám.

Kadeřník a muzikant

Kromě toho se živí také jako zvukař a ve volném čase se nechá svými rodinnými příslušníky a věrnými zákaznicemi přemluvit, aby je ostříhal.

Letos mu bylo už šestapadesát let a malého Jendu byste v něm zřejmě na první pohled nepoznali. Ačkoliv mu herecká kariéra úplně nevyšla, i tak je spokojený a zatím nepřemýšlí o návratu.

Autor: Karolína Stoczková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články