Vůz je třeba v mrazivém období řádně udržovat. S těmito triky budete králem silnic

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
muz auto
Zdroj: Shutterstock

V minulosti jsme vám prozradili pár vychytávek pro zimní období. Zima už nám dávno zaklepala na dveře, zmrzlé silnice jsou noční můrou a ze sněhové nadílky se radují především děti, protože ty do vozu zasednou až v momentu, kdy je připravené k jízdě.

Jak se ujistit, že dáváte svému vozu tu nejlepší péči v zimním období? Připravili jsme pro vás osm jednoduchých tipů, díky kterým udržíte své auto v kondici po celou dobu mrazivého období.

Jednoduché tipy pro vás

Zkontrolujte světla

Jedno velké nebezpečí při jízdě v zimě je to, že slunce zapadá dříve, což znamená, že je méně denního světla, zejména na cestě domů. Ve výsledku budete chtít udělat vše, co je ve vašich silách, abyste se ujistili, že všechna světla vašeho vozu poskytují co nejjasnější osvětlení. Pokud jsou vaše světlomety zamlžené nebo žluté, zvažte jejich výměnu.

Udržujte baterii

V minulosti jste jistě zažili rychlé vybití baterie vašeho telefonu v chladném počasí. To stejné se může stát i s baterií ve vašem automobilu. Přes letní období může být baterie málo nabitá, vy si toho ale nevšimnete. Během zimy se tím pádem ozve rychleji, než si myslíte. A čekat ve vymrzlém voze na parkovišti se vám určitě nechce.

Kontrolujte chladicí kapalinu

Chladicí kapalina, známá také jako nemrznoucí směs, je pro vaše auto nesmírně důležitá, protože chrání motor před zamrzáním za nízkých teplot. Než vyrazíte na projížďku zimní krajinou, ujistěte se, že vaše auto nemá nízkou hladinu chladicí kapaliny. Většina mechaniků doporučuje používat v chladiči směs kapaliny a vody 50/50.

Benzín a kapalina do ostřikovačů je také důležitá

Možná by vás zajímalo, co by benzín a kapalina do ostřikovačů mohly mít společné. Odpověď je, že jsou to dvě tekutiny, které by speciálně v zimním období neměly chybět. Plná nádrž může zabránit zamrznutí nahromaděné vody uvnitř vašeho palivového čerpadla.

Zimní pneumatiky

„Pohon všech kol vzbuzuje důvěru při zrychlování, nepomáhá vám však při brzdění a zatáčení,“ říká Woody Rogers, ředitel společnosti Tire Rack. Zimní pneumatiky jsou schopny zůstat pružnější při nízkých teplotách. To znamená, že vám mohou pomoci, když se snažíte zastavit.

Tlak v pneumatikách

Je nesmírně důležité sledovat tlak v pneumatikách, když začnou teploty klesat. Je to proto, že tlak v pneumatikách může klesat spolu s teplotou vzduchu a při každém desetistupňovém poklesu se vám z pneumatik nějaký ten vzduch ztratí. Jízda s nízkým tlakem může znamenat předčasné opotřebení. Na jaře pak nezapomeňte trochu vzduchu vypustit, protože na jaře teploty opět stoupají.

Topení ve voze

Nejužitečnější věc ve voze je topení. V příjemně vytopeném autě se soustředíte na jízdu mnohem více, než když máte rampouch u nosu. Je proto potřeba průběžně topení kontrolovat, aby se z vás jedno mrazivé ráno nestal sněhulák.

Sada pro přežití

Ačkoli to není tip na péči o auto, stejně doporučujeme vozit v autě sadu pro přežití. Pro některé řidiče v horských oblastech se tato sada vyplatí. Sadu si snadno vyrobíte sami. Nejlepší je do vozu zabalit přikrývku, lékárničku, nůž, baterku, startovací kabely a externí nabíječku na telefon.

Doporučujeme také v kufru ponechat menší lopatu spolu s trochou písku pro případ, že byste se zasekli ve sněhu nebo na ledu.

Všechny rady je užitečné projít, ať se na silnicích nepotkáte s nepříjemnou událostí. Přejeme vám šťastné kilometry a bezpečnou jízdu v zimním období!

Autor: Štěpán Pacík


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články