Trápí vás startování v zimě? Poradíme vám jednoduchý trik, jak nastartovat během několika vteřin

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Auto v zime
Zdroj: Shutterstock

Zimní období s sebou přináší nejrůznější úskalí. To, co ale bývá nejčastější, je problém s nemožností nastartovat vůz, který stál venku v chladu. Pojďme si projít pár pravidel, které vám ušetří zbytečné odhazování sněhu z příjezdové cesty.

Zimní rána mohou být velice náročná. Abyste se nemuseli zbytečně stresovat, připravili jsme pro vás krátký návod, jak nejrychleji připravit auto na bezpečnou jízdu v nepříjemném mrazu. Pokud vám příprava před cestou trvá dlouho, přečtěte si stručný návod.

Návod není náročný

Krok 1. Ujistěte se, že váš vůz stojí na bezpečném místě

Vůz by se měl nacházet na místě, na kterém bude zabezpečené. Co vás možná překvapí, je to, že s vozem se doporučuje stát na vzduchu, ne v garáži.

Krok 2. Nastartujte vozidlo a aplikujte rozmrazovač

Rozmrazovač pomůže vyčistit čelní sklo, zatímco se váš motor zahřívá. Je pro vás problémem zamlžování oken? Pokud ano, následujte další kroky.

Krok 3. Nechte běžet motor po dobu třiceti sekund

Toto je nejhlavnější věc, která je zapotřebí u většiny nových vozidel. Pokud je extrémně chladno a vaše vozidlo je pokryto sněhem nebo ledem, nechte ho zahřát o minutu, nebo dvě déle.

Krok 4. Začněte pomalu a prvních pět až patnáct minut to berte zlehka

Při mrazu je důležité pamatovat na to, že byste prvních pár minut neměli zatěžovat plynový pedál. Jinak byste mohli motor stresovat dříve, než budete mít čas dosáhnout svých běžných výkonnostních úrovní.

Špatná viditelnost v chladném počasí

Kromě pravidel je tu také několik dobrých důvodů, proč dát svému autu trochu času na zahřátí. Nemají nic společného s mechanikou vozidla. Jde spíše o vaše pohodlí a bezpečí.

Za prvé je důležité, aby byla uvnitř vašeho vozu příjemná teplota. Důležitější je ale to, že v chladném počasí budou vaše okna zpočátku úplně zamlžená. A pokud nevidíte na cestu, neměli byste řídit.

Je tu ale nějaký způsob, jak přimět vaše okna k odmlžování rychleji? Klíčem k rychlému odmlžení oken vašeho vozu je rychlé zahřátí vzduchu (aby udržel více vlhkosti) a výměna vzduchu v autě za studený vzduch zvenčí, protože tento vzduch bude zadržovat méně vlhkosti než vzduch, který už v autě je.

Pokud je pro vás ranní rutina náročná, zkuste si pak případně v blízkosti čelního skla nechat ponožku naplněnou kočičím stelivem, která bude absorbovat vlhkost uvnitř vozu. Mlžení skla také můžete zabránit tím, že pokryjete vnitřek čelního skla pěnou na holení a poté setřete.

Autor: Štěpán Pacík


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články