Walt Disney, muž, který začal vyprávět pohádky a už nikdy nepřestal

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Walt disney
Walt disney

Nikdo se nezapsal do světové animované kinematografie jako tento muž. Člověk, který byl 59 nominován na Oscara, a z toho 22 nominací skutečně proměnil ve zlaté sošky. Přičemž tyto sošky až do dnešních dnů symbolizují úspěch a uznání.

Walt Disney

Dokázal vystavět multimiliardové impérium a zapsat se do srdcí všech, kteří dodnes pamatují, při jaké příležitosti poprvé viděli Sněhurku a sedm trpaslíků nebo trávili nejedno odpoledne s Mickey Mousem. Svým kresleným postavičkám obětoval celý život, protože věděl, že tvoří ikony na poli animované kinematografie.

Walt se narodil v Chicagu, do rodiny železničáře. Už když byl malý, začal se v něm projevovat nesporný talent, a tak začal už na střední škole přispívat do časopisu svými kresbami. Když ho pro svůj nízký věk nevzali do armády, rozhodl se pracovat jako sanitář pro Červený kříž. A i když jeho první studio zkrachovalo, nevzdal to a založil spolu se svým bratrem výtvarné studio The Walt Disney Company. Zde poznal i kreslířku Lilian Boundsovou, se kterou se později oženil a vychovali spolu dvě dcery.

Zdroj: Biography.com

Mezi jeho první výtvarné počiny patřila postavička králíka Oswalda nebo světoznámý Mickey Mouse, jehož roky daboval, a jehož hvězda na hollywoodském chodníku slávy byla první hvězdou, kterou získala animovaná postavička. Od začátku však věděl, že nechce dělat jen krátké příběhy, ale že natočí celovečerní animovaný film. To se mu podařilo, když se i přes protesty všech kolegů rozhodl investovat do tvorby filmu Sněhurka a sedm trpaslíků, která se záhy stala nejvýdělečnějším animovaným filmem všech dob.

Svými animovanými přáteli byl natolik okouzlen, že se rozhodl jim propůjčit život. Jako dobrý businessman totiž věděl, že na nich může vydělat ještě mnohem více. A tak otevřel zábavní park nazvaný Disneyland, ve kterém své oblíbené animované postavičky zhmotnil. První prodaná vstupenka do tohoto parku stála 1 dolar, což se nedá srovnat s nynější dobou, kdy si musíte sáhnout mnohem hlouběji do kapsy, pokud se chcete podívat do Disneyho světa.

Absence matek

Zajímavostí zůstává absence matek v jeho filmech, kterou si mnozí vysvětlují tím, že cítil vinu za smrt své vlastní matky. Ta totiž zemřela v domě, který ji Disney koupil z peněz, jež vydělal na filmu Sněhurka a sedm trpaslíků. A i přes to, že pro všechny byl vizionářem a dokonalým umělcem, jeho podřízení to při jeho záchvatech vzteku s ním neměli jednoduché.
Nakonec se mu stala osudnou jeho záliba v kouření, kvůli které přišel o život. Muž, který vykouřil i 3 krabičky denně podlehl rakovině plic v Kalifornii v prosinci roku 1966.

Autor: Lucie Konečná


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články