Malí géniové, o kterých nemáme ani ponětí. Akash Vukoti je zázračné dítě

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
genialni deti
genialni deti

Ve věku, kdy většina dětí teprve začíná chápat základní principy ve společnosti, zdokonalují svoji motoriku a učí se, jak funguje svět, se jiné rozhodnou začít studovat.

Přesto, že mají ještě daleko k prvnímu dni povinné školní docházky, učí se číst, psát, počítat, a jen u toho zdaleka nezůstanou. Ve svém nízkém věku tak dokáží zvládnout problematiku, kterou jiní studují roky a někteří ji zasvětí celý život.

Jejich nadání mohou být různá, někteří už ve dvou letech zvládnou odříkat celou abecedu a za nedlouho pak nemají problém začít plynule číst. Jiní vynikají ve vyšší matematice, počítají složité příklady a mocniny, bez použití kalkulaček. Nebo jsou mistři v geografii a dokáží tak z fleku pojmenovat jakékoli místo na planetě. Často rozumí chemii natolik, že dokážou odříkat celou tabulku chemických prvků a určit jejich vlastnosti.

Čtení, psaní, počítání – těžké vybrat, to nejnadanější

Kde se v nich bere takové nadání, je záhadou. Je to však považováno za dar a často i klíčem k úspěchu. V České republice žije přibližně 27 000 mimořádně nadaných dětí, které je potřeba v jejich úsilí podporovat. Vybrat to nejnadanější dítě na světě je samozřejmě složité, z objektivního hlediska, to ani nelze. Ne všechny děti jsou testovány, ne u každého rodiče talent včas objeví, a těžko srovnávat například talent na počty s talentem na chemii. Ve světě se však čím dál častěji opakuje jedno jméno, které upoutalo i naši pozornost.

Zázrak jménem Akash

Zdroj: Akashvukoti.com

Akash Vukoti patří mezi takové zázračné děti, a dokonce dle mnohých patří mezi ty nejnadanější. Akash se narodil v Marylandu v roce 2009. Jeho rodiče se do Ameriky přestěhovali z Indie. Číst začal ve dvou letech, ve třech letech se stal členem Mensy, což je prestižní klub, který sdružuje nadprůměrně inteligentní jedince, aby tento intelekt využili ve prospěch lidstva. V pěti letech už plynule mluvil třemi jazyky a nyní je mistrem v hláskování a matematice. Je doposud nejmladším výhercem prestižní soutěže Scripps National Spelling Bee (tu vyhrál v letech 2016, 2018 a 2019). Následně se stal dětským reportérem pro BEE TV a Dobré ráno Ameriko.

Má rád zeměpis, vědu a matematiku. Věnuje se tanci. Často chodí ven s kamarády, rád plave nebo odpočívá v parku. Nepoznali byste, že se bavíte s někým tak neuvěřitelně nadaným, je to prostě normální kluk. A jakým směrem se jeho zájmy budou vyvíjet dál? To je otázka, na kterou nám dá časem odpověď.

A jak vše vlastně začalo? Jednoduše, rád si jako malý hrál s magnetickými písmenky, jak sám vzpomíná…

Autor: Lucie Konečná


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články