Desítky kamenných nádob na jednom místě. Objevte nové Stonehenge

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Plain of jars
Plain of jars

Pokud rádi objevujete nové věci a milujete cestování po památkách či záhadných místech, vrchovina v Laosu bude tím pravým místem pro vás. Zde se totiž nachází záhadami opředená a vědci zkoumaná necelá stovka kamenných váz a nádob, pro které nemá nikdo žádné logické vysvětlení.

Plain of Jars bychom do češtiny mohli přeložit jako „Planina džbánů“. A název doopravdy sedí. Na tomto místě ve východní Asii se totiž opravdu rozprostírá louka, kde vedle sebe v rozestupech zhruba několik metrů čouhá ze země jedna kamenná nádoba za druhou.

Vědci si lámou hlavu s jejich původem

Zdroj: Ancient-origins.net

Nikdo netuší, kdy přesně a jak se zde kamenné nádoby objevily. Vědci se shodují pouze na tom, že se jedná pravděpodobně o památku více než dva a půl tisíce let starou. Místní říkají nádobám laoský Stonehenge, protože jejich kamenná podoba může místu tuto anglickou památku připomínat. Místo je volně dostupné všem zájemcům o zajímavosti, denně si tu s ním ale lámou hlavu především pracovníci z oboru archeologie, kteří se dál snaží najít co nejvíce informací.

Místní si nepřejí, aby byla záhada objasněna

Ačkoli vědci věnují získávání informací o sochách maximum času, lidé, kteří místo navštěvují, nebo poblíž něho žijí, si ve skutečnosti nepřejí znát detaily. Právě ono tajemno a neznámo dělá památku tak zajímavou.

Zdroj: AFP/Traveller.com.au

Zajímavé je i to, že zatímco některé nádoby jsou opravu malé, téměř přehlédnutelné, jiné mají jeden až tři metry do výšky. Nejtěžší z nich podle dosavadních poznatků váží zhruba čtrnáct tun.

Jednou z teorií je, že vázy jsou jakýmsi symbolem vody a života a jsou pod nimi zakopáni mrtví, jimž mají sochy posloužit jako náhrobky. Tuto teorii potvrzuje i archeologický nález z roku 2016. To však stále nevysvětluje, jak se tak těžké kusy kamene na místo dostaly.

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články