První starostka v USA se stala terčem žertu. Díky němu byla zvolena do funkce

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Susanna M. Salter
Zdroj: Unknown photographer, Public domain, via Wikimedia Commons

Susanna M. Salter žila v malém městečku se svojí rodinou. Její otec byl starosta a její manžel městský úředník. I ona sama se o politiku zajímala a vedla místní ženské organizace. Participace žen na politickém jednání se však některým mužům nelíbila, a tak se rozhodli Susannu trochu „vyškolit“. Dopadlo to ale úplně jinak, než si představovali.

Susanna Madora Kinsey žila v druhé polovině 19. století v americkém Kansasu. Ona i její rodina byly potomky kolonistů, kteří přišli z Anglie.

Usadili se v Argonii

Jako malá pomáhala rodičům na farmě, ale také se snažila vzdělávat. Studovala na Kansaské zemské univerzitě. Školu ovšem nedokončila. Několik týdnů před závěrečnými zkouškami musela ze školy odejít, a to kvůli jejímu podlomenému zdraví.

Při studiích se seznámila se svým budoucím manželem Lewisem Allisonem Salterem. Krátce po jejich sňatku se přestěhovali do nedalekého malého městečka Argonie. Zanedlouho po nich se tam přistěhovali i její rodiče, kteří si ve městě otevřeli železářství.

Ženská angažovanost v politice

Zároveň byl její otec zvolen starostou a její manžel se stal městským úředníkem. I Susanna se snažila politicky angažovat, a to především skrze ženský spolek Woman‘s Christian Temperance Union (WCTU), tedy Unie ženské křesťanské umírněnosti.

V této době už mohly ženy v určitých městech volit, a Argonie bylo jedním z nich. Členky WCTU se sešly a vytvořily jakýsi vlastní volební lístek. Napsaly tam mužské kandidáty, kteří by si podle nich zasloužili být na radnici. To se ale nelíbilo některým mužům.

Vtípek nevyšel

Měli pocit, že se ženy příliš pletou do politických záležitostí. Vymysleli tedy velmi nejapný žert. Vzali volební lístek WCTU a na první místo, kde byl napsán kandidát na starostu, napsali Susannu Salter.

Ta samozřejmě nic netušila a vše se dozvěděla až v den voleb, když se objevila na volebních lístcích. Žena ale slíbila, že pokud bude skutečně zvolena, funkci si ponechá a bude ji vykonávat pečlivě a svědomitě.

Vtipálci předpokládali, že žádný muž nebude volit ženu do čela úřadu. Mysleli si tedy, že Susanna dostane jen 20 hlasů od členek její unie. Opak byl ale pravdou. Odvážná žena získala 60 procent hlasů, a stala se tak úplně první starostkou v historii Spojených států amerických.

Starostováním prošla se ctí

Argonie bylo malé město a k žádným kontroverzním politickým rozhodnutím tam nedocházelo. Starostka prošla svým funkčním obdobím v klidu.

Události si však všiml tisk. Zpravodajové a korespondenti z celé země se hrnuli na městská zasedání, aby mohli vidět starostku při práci.

Většina z nich Susannu velmi chválila za její projev, schopnost usměrňovat diskuzi a udržet vysokou úroveň jednání. Samozřejmě ne všechny ohlasy byly takto příznivé. Někteří psali o tom, jak funkci nezvládá, jak je pro ni příliš vyčerpávající a jak kvůli starostování zanedbává rodinu.

Nejdůležitější ovšem bylo, že tato skutečnost vyvolala diskuzi o ženách v politice, a to nejen ve Spojených státech, ale po celém světě.

Zdroj: Kshs.org, Thevintagenews.com

Autor: Markéta Mladá


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články