Příběh prvního Evropana s Downovým syndromem, který absolvoval univerzitu, vás nenechá chladným

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Pablo Pineda
Zdroj: Profimedia

Důkazem, že i se závažným genetickým onemocněním se dá normálně žít, je španělský herec a učitel Pablo Pineda. Jako vůbec první Evropan byl schopen s Downovým syndromem vystudovat vysokou školu a stal se tak inspirací nejen pro filmaře, ale i spoustu dalších lidí po celém světě.

Downův syndrom je genetické onemocnění, které se také nazývá trizomie chromozomu 21. Jedná se o anomálii, která nejčastěji vzniká ihned po splynutí spermie vajíčka.

Hned v původní buňce se objeví jeden chromozom navíc a s touto vadou se pak buňky dělí dále.

Náhoda, která ovlivní celý život

Jedná se v podstatě o genetickou náhodu a rodiče ji rozhodně nejsou svým chováním před početím schopni ovlivnit. Vědci zatím nedokázali rozklíčovat, proč k této anomálii dochází, ale v dnešní pokročilé medicíně se u nenarozeného plodu dá Downův syndrom odhalit.

V prvním trimestru těhotenství žena podstupuje vyšetření na genetické abnormality a v případě, že se potvrdí diagnóza Downova syndromu, je rozhodnutí o tom, zda chce takové dítě porodit, čistě na ní.

Podle statistik na zhruba tisíc dětí vychází jedno s Downovým syndromem.

Jedinci trpící Downovým syndromem mají pomalejší vývoj buněk s čímž se pojí zdravotní, ale také mentální postižení různého stupně. Obecně se dá říct, že jejich celkový vývoj je pomalejší a každý takový jedinec je zkrátka unikát.

I s nepříjemnou diagnózou se dá žít

Dnes už ale neznamená, že když člověk trpí tímto onemocněním, nemá šanci na plnohodnotný život. Mnohem větším problémem byla kdysi diskriminace těchto lidí, ale i to už se dnes mění. Zářným příkladem je španělský herec Pablo Pineda.

V roce 2009 si tento muž, který se narodil v roce 1974 s diagnózou Downova syndromu zahrál ve filmu Já taky, inspirovaném jeho životním příběhem, a dostal za něj také ocenění.

A v čem byl jeho život tak inspirující? Jako vůbec prvnímu Evropanovi se mu podařilo i Downovým syndromem získat vysokoškolský titul.

Pablo Pinoda vystudoval učitelství a psychologii. Právě této profesi se ve svém životě chce věnovat.

Příležitost zahrát si ve filmu využil hlavně z důvodu osvěty. Sám ze své zkušenosti ví, jak těžké je bojovat proti předsudkům společnosti.

I po uvedení filmu v osvětě pokračoval a zapojil se do nadace Adecco, skrze kterou přednášel na různých konferencích o tom, jak se lidi se stejným postižením mohou integrovat do společnosti.

Z handicapu se pro Pabla Pineda stala životní příležitost

S těmito plány integrace poté vycestoval i mimo Španělsko a snažil se přesvědčit i jiné komunity, aby lidem s Downovým syndromem vytvářeli nejen pracovní příležitosti.

Úspěchem je také to, že byl jako řečník pozván na prestižní konferenci TED Talks, založenou na mottu „Myšlenky hodné k šíření“, kde vystupují lidé z různých oblastí.

Mimo to se pustil do své vlastní tvorby a v roce 2013 vydal knihu. V rodném městě Málaze pak z rukou starosty získal prestižní ocenění. Pablo Pineda ale zdaleka není jediný člověk s Downovým syndromem, kterému se podařilo udělat díru do světa.

Dnes už je známých mnohem více úspěšných lidí se stejnou diagnózou z řad umělců nebo sportovců. Všichni tito lidé potvrzují, že medicína i svět se posouvají neustále dopředu a že i s Downovým syndromem se dá žít plnohodnotný život.

Zdroj: mysteriesrunsolved.com, en.wikipedia.org, downuvsyndrom.cz, brightvibes.com
Autor: Karolína Stoczková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články