Král hazardu: Zkušený gangster tahal za nitky v miliardovém byznysu. Dostal se i do pokerové síně slávy

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Benny Binion
Zdroj: This image is part of University of Nevada at Las Vegas Special Collections on the World Series of Poker.Permission was given by David G. Schwartz, director of the Center for Gaming Research, to use any materials from this site in accordance with the GFDL., GFDL , via Wikimedia Commons

Že se dá na nelegálních, a někdy dokonce zločinných činnostech vydělávat spousta peněz, je všeobecně známý fakt. Existuje mnoho příkladů, které toto pravidlo do puntíku splňují a jedním z nich je profesionální gangster a král hazardu Benny Binion.

Narodil se v roce 1904 v Texasu a kvůli špatnému zdraví nechodil do školy. Formální vzdělání tak nikdy nezískal a s otcem cestoval v rámci jeho práce prodejce koní. Právě v těchto kruzích se seznámil s hazardem a podváděním.

Podváděl už jako dítě

Později se naučil spoustu triků od obávaných vyděračů, jakým byl například Warren Diamond. Podle záznamů, které o něm existují v FBI, začal s kriminální činností už v roce 1924, tedy ve svých dvaceti letech.

V Dallasu a okolí bylo běžnou praxí, že policie přehlížela drobné neřesti, jakými byly například hazardní hry, ale i tak se snažila držet všechny gangstery na uzdě. S Bennym se jí to ale moc nevedlo, protože uměl vše velmi dobře skrývat.

Navíc z něj šel nebývalý strach, protože byl běžně ozbrojený třemi pistolemi a své protivníky neváhal postřelit. Za zabití Afroameričana tzv. kovbojským stylem dostal dvouletou podmínku a také přezdívku „Kovboj”.

Zaháčkoval si i politiky

Postupně si podmanil celé podsvětí hazardních her v Dallasu a za vraždy svých konkurentů nebyl nikdy souzen, protože si vždy uměl najít cestu, jak se trestu vyhnout. Navíc měl za sebou také místní politiky.

Až do čtyřicátých let mu tato praxe vycházela, ale po změně v politické garnituře už nedokázal navázat takové kontakty, a rozhodl se z Dallasu přesunout do Las Vegas. Město hříchu bylo tehdy hazardu velmi nakloněno, ostatně jako dnes, a Binion si zde otevřel své první kasino Binion’s Horseshoe.

Opět dokázal navázat potřebné kontakty s místní samosprávou a vše dobře fungovalo. Jako správný gangster se ale jen tak nedokázal smířit s neúspěchem v Dallasu a po místním šéfovi hazardu chtěl neustále vyšší procenta zisku. Nakonec se rozhodl ho zlikvidovat.

Své rivaly nekompromisně likvidoval

Herbert „Kočka“ Noble si svou přezdívku získal díky tomu, že přežil mnoho různých útoků. Při jednom z bombových útoků zahynula jeho manželka, kterou se rozhodl pomstít. Chtěl na dům Biniona v Las Vegas shodit bomby, ale policie ho stihla těsně před odletem zastavit.

Celkem Noble přežil jedenáct pokusů o vraždu, a nakonec se mu osudnou stala bomba umístěná ve schránce před domem, která vybuchla v momentě, když byl Noble poblíž, a zabila ho. Policie věděla, že se jedná o útok Bennyho Biniona, ale nemohla s ním případ nikdy spojit.

Binion se ale do vězení přece jen dostal. Za daňové úniky byl odsouzen v roce 1953 a ve vězení strávil necelé dva roky. Byla mu také odebrána licence na provoz hazardu, kterou už nikdy zpět nezískal. Tím se však zkušený gangster nenechal odradit, v milionovém byznysu pokračoval dále jako konzultant, a přitom tahal za nitky.

Dožil se úctyhodného věku

Vždy se dokázal přizpůsobit novým trendům, rozvíjel tak gamblerský trh v Las Vegas. Propagoval například Světovou sérii v pokeru, kam se mohl přihlásit každý, komu nebylo líto zaplatit startovné deset tisíc dolarů. Do turnaje se tak hrnuli nejen profíci, ale také bohatí amatéři.

Do hazardního byznysu zasvětil Benny také svou rodinu. S manželkou Teddy Jane měl pět dětí, dva syny a tři dcery. Synové později převzali funkci prezidenta a manažera kasina. Profesionální gangster zemřel v roce 1989 na srdeční selhání, zanechal po sobě nemalé jmění a o rok později byl uveden do pokerové síně slávy.

Zdroj: en.wikipedia.org, allthatsinteresting.com
Autor: Karolína Stoczková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články