Kurt Gödel: Věhlasný matematik trpěl zvláštní paranoiou. Nakonec ho stála život

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Gödel Kurt
Zdroj: Profimedia

Příroda někde přidá a jinde zase ubere. To platilo i v případě geniálního matematika Kurta Gödela. Ten byl na jednu stranu vysoce inteligentní muž se zvláštním nadáním na matematiku, fyziku i filozofii. Na druhé straně to byl člověk s depresí, jehož paranoia ho nakonec stála život.  

Kurt Gödel byl vlastně český rodák. Narodil se totiž v Rakousku-Uhersku, ve městě s názvem Brünn, což je současné Brno. Narodil se v roce 1906 a už v roce 1929 obhajoval svou první doktorskou práci na univerzitě ve Vídni.

Stal se součástí takzvaného Vídeňského kroužku, který shromažďoval největší evropské myslitele.  

Senzační objev a úprk před Hitlerem 

Jeho zřejmě nejslavnějším dílem jsou takzvané Gödelovy věty. Tento objev na poli logiky pomohl vědcům zcela formalizovat matematiku a jeho autorovi přinesl obrovskou slávu. Gödel začal pořádat přednášky, se kterými navštívil celý svět. 

Pro introvertního člověka to však bylo velmi náročné. Vše vyvrcholilo, když nacisté v roce 1937 obsadili Rakousko a profesorovi hrozilo, že by mohl být povolám do armády.

Okamžitě se proto přestěhoval do USA, kde začal učit na Princetonské univerzitě.  

Stále větší psychické problémy 

Tato depresivní epizoda na něm zanechala hlubokou stopu a jeho psychická kondice na tom byla velmi špatně. Gödel měl velké problémy se sociální rolí, kterou od něj univerzita požadovala.

Její součástí byly i časté schůzky s jinými lidmi, kteří se chtěli s brilantním myslitelem setkat osobně.

Gödel i jeho žena Adéla žili raději v ústraní. On měl klid na práci a ona o něj mohla pečovat. Jeho psychické zdraví se dále zhoršovalo.

Někteří tvrdili, že za to může ještě trauma z 2. světové války a z příchodu nacistů. Jiní se přikláněli k tomu, že je na něj vyvíjen příliš vysoký tlak, především na jeho výkon ve vědeckém oboru. 

Postupem času se stával více a více paranoidní. Zatímco jeho žena navštěvovala pravidelně svou rodinu v Evropě, on už z USA nikdy neodjel. Jeho matka a bratr tak museli jezdit za ní. Nakonec se u něj objevil obsedantní strach z jedů, potažmo z toho, že ho chce někdo otrávit.  

 

Sám sebe vyhladověl 

Došlo to tak daleko, že odmítal jíst cokoliv, co neuvařila a neochutnala jeho žena. Problém přišel na konci roku 1977, kdy byla jeho žena hospitalizován v nemocnici, a to na šest měsíců. Gödel ani tehdy bohužel nedokázal přemoci svou paranoiu. 

Matematický průkopník se nakonec vyhladověl až k smrti. Zemřel 14. ledna 1978 na podvýživu. V té době vážil neuvěřitelných 29 kilogramů. Rodina jej nechala pohřbít na Princetonském hřbitově. Jeho žena zemřela o tři roky později.  

Zdroj: Allthatsinteresting.com
Autor: Markéta Mladá 


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články