Dcera Júlia Satinského není svému otci ani trochu podobná. Podívejte se, jak vypadá

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Julius Satinsky
Zdroj: Jaroslav Ožana / MAFRA / Profimedia

Július Satinský byl nejen skvělý herec a komik, ale také spisovatel, dramatik a autor literatury pro děti. Lásku k jazyku po něm zdědila jeho dcera Lucia, která mu zasvětila svou profesní kariéru.

Legendární slovenský herec Július Satinský se narodil v Bratislavě v roce 1941 a prožil zde převážnou část svého dětství.

Učitelství a herectví má k sobě blízko

Herectví ho bavilo odjakživa, jako malý dokonce vyhrál recitační soutěž. Na hereckou školu ale nebyl přijat, a proto nejprve vystudoval střední pedagogickou školu. Profesi učitele se však nikdy naplno nevěnoval.

Poté se poštěstilo a na Vysoké škole múzických umění vystudoval dramaturgii a v šedesátých letech tuto pozici vykonával v Československé televizi.

Významné bylo jeho seznámení s další slovenskou filmovou legendou Milanem Lasicou, se kterým tvořil komickou dvojici a vystupovali spolu jak v televizi, tak v divadle.

Nesmrtelná role tatínka Alberta

Před televizní kamerou se v různých rolích objevoval od šedesátých let, ale rozhodně největší slávu si získal v osmdesátých letech, kdy se objevil jako tatínek Albert v komedii století S tebou mě baví svět.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Lucia Molnár Satinská (@lucia_molnar_satinska)

Další významnou rolí byl vypočítavý král z pohádky Tři veteráni, která je dodnes velmi populární. S Milanem Lasicou si zahráli společně v další legendární komedii Vesničko má středisková.

V soukromí byl herec dvakrát ženatý. První manželka Olga po dvaceti letech soužití tragicky zemřela. S druhou manželkou Věrou přivedl na svět dceru Luciu a syna Jána.

Jazykový talent zdědila dcera

Dcera Lucia se narodila v roce 1986 a po otci zdědila jazykové nadání. Dnes je z ní jazykovědkyně a překladatelka.

Vystudovala komparatistiku, anglistiku-amerikanistiku a slovanistiku na Univerzitě Karlově. Na univerzitě v Budapešti v rámci zahraničního pobytu studovala hungarologii.

V roce 2011 nastoupila do Jazykovědného ústavu Ľudovíta Štúra jako interní doktorandka a o čtyři roky později obhájila svou disertační práci.

Otec Július byl mimo jiné také spisovatelem a po jeho smrti v roce 2002 dcera Lucia z jeho pozůstalosti vydala rozšířené vydání, které sama editovala.

Autor: Karolína Stoczková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články